Top Channel/ Mori ryshfet 1 milion rubla! Arrestohet zëvendësministri rus, rrezikon 15 vjet burg
24/04/2024 19:26

Një zëvendësministër rus i Mbrojtjes është akuzuar për marrje ryshfeti, në skandalin e korrupsionit të profilit më të lartë në Rusi që kur presidenti Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë më shumë se dy vjet më parë. Timur Ivanov dyshohet se ka marrë ryshfet prej 1 milion rubla (të paktën 10,800 dollarë), njoftoi media shtetërore ruse TASS sipas CNN. Ai u shfaq në një gjykatë në Moskë të mërkurën, i veshur me rroba të plota ushtarake ndërsa qëndronte në një kafaz xhami dhe u akuzua për marrje ryshfeti si pjesë e një grupi të organizuar ndërsa kryente punë të kontraktuara për Ministrinë e Mbrojtjes. Nëse shpallet fajtor, ai përballet me 15 vjet burg. Ivanov do të mbahet në paraburgim deri më 23 qershor, ka shkruar gjykata e Moskës në Telegram. Avokati i tij, Denis Baluyev, tha se ai po apelon rastin dhe kërkoi që Ivanov të vendoset në arrest shtëpiak, sipas medias shtetërore ruse RIA Novosti. Ivanov, i cili ka qenë në postin e tij që nga viti 2016, shihet si një “arkitekt i lartë” i luftës së Rusisë në Ukrainë dhe një aleat i ngushtë i ministrit të Mbrojtjes Sergej Shoigu. Ivanov është ende i listuar në faqen e internetit të Ministrisë së Mbrojtjes si ministër në detyrë dhe nuk ka raportime për shkarkimin e tij. Arrestimi i papritur i një aleati të Shoigut mund të ushtrojë përsëri presion mbi ministrin e mbrojtjes, i cili është kritikuar për trajtimin e pushtimit të Ukrainës – më me forcë nga shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, në muajt para vdekjes së tij vitin e kaluar. Pavarësisht pengesave, Shoigu është mbajtur në postin e tij nga Putin. Pamjet: AFP

Top Channel/ Aksident në Greqi! Makina del nga rruga dhe përplas motorin që drejtohej nga shqiptari
21/06 19:45
Top News/ ‘Grushti i shtetit’ në Mal të Zi/ Përfundon gjykimi për ish-kryeparlamentarin Mandiç
21/06 18:52
Top Channel/ Befason Trump: Green Card për të gjithë të huajt që diplomohen në SHBA!
21/06 14:01
Top Channel/ Borrell takohet me krerët e Ballkanit Perëndimor: “Duam një Europë më të bashkuar”!
21/06 13:49
Top News/ SHBA dhe Kina, bisedime bërthamore / Të parat në pesë vite, në ‘sfond’ Tajvani
21/06 13:35
Top Channel/ 52 gradë në Mekë, mbi 1000 vdekje gjatë Haxhit: “Të paregjistruarit i braktisën”!
21/06 13:32
Top News/ Patriot e NASAMS me urgjencë në Kiev /SHBA furnizon Ukrainën me raketa të mbrojtjes ajrore
21/06 13:22
Top News/ I nxehti vret qindra njerëz…Miliona të tjerë po përvëlohen në të gjithë botën
21/06 13:21
Top News/ SHBA e zhgënjyer nga Izraeli / ’Netanyahu, irritues’, reagon Shtëpia e Bardhë
21/06 13:18
Top News/ Erë lufte në kufirin mes Koreve / Sërish të shtëna, ushtarët e Veriut hyjnë në Jug
21/06 13:13
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 100 kamikazë gjatë natës, të paktën një viktimë
21/06 13:13
Top News/ Zjarret marrin pesë jetë njerëzish / Turqi, digjen fshatrat në juglindje, 44 të plagosur
21/06 12:22
Top News/ Putin kërcënon Korenë e Jugut: Mos guxoni të armatosni Ukrainën, një gabim i madh!
21/06 12:09
Top Channel/ Zgjidhet kreu i ri i NATO-s: 7 muaj fushatë, konfirmohet holandezi Mark Rutte!
21/06 11:49
Top Channel/ “Nuk marrim frymë”, dhjetëra të vdekur nga vapa në Meksikë: 4 herë më vdekjeprurëse!
21/06 11:46
Top Channel/ “Plas” mes dy Koreve: Jugu hap zjarr në kufi, Putin kërcënon Seulin!
21/06 11:25
Top Channel/ Përvëlohet Turqia, 5 të vdekur nga zjarret: U përhapën me shpejtësi skëterrë!
21/06 10:30
Top News/ Grabitësit dhunojnë Roberto Baggio-n. Pesë persona, terror në vilën e ish Topit të Artë
21/06 09:49
Top News/ Koreja e Veriut gati të mbrojë Rusinë, ndërhyrje ushtarake në rast lufte
20/06 22:56
Top News/ Raketa e dronë rus drejt lindjes së Ukrainës, viktima e të plagosur
20/06 22:51