Top Channel/ Mohoi genocidin e Srebrenicës, shkarkohet ministri malazez
18/06/2021 13:31

Parlamenti i Malit të Zi miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e genocidit të Srebrenicës si dhe shkarkoi ministrin e Drejtësisë, të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposavic i cili vetem pak kohe me pare mohoi publikisht që dicka e tille të ndodhur vertet.Pro shkarkimit të Leposavicit votuan 43 deputetë ndërsa 27 ishin kundër. Më 26 mars, Leposavic ngjalli reagime te ashpra me deklaraten e tij perpara ligjvënesve se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka pasur genocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet pa dyshime”. Ky qëndrim nxiti kritika jo vetem brenda Malit të Zi, por edhe nga BE-ja e Shtetet e Bashkuara. Propozimi për shkarkimin e ministrit erdhi nga shefi i ekzekutivit, Zdravko Krivokapic e u mbështe dhe nga Partia Demokratike e Socialistëve e presidentit Millo Gjukanovic, tashmë në opozitë. Rezoluta e miratuar së fundi dënon deklaratat, veprimet dhe politikat që mohojnë ose vënë në dyshimkete genocid dhe shpall 11 korrikun si Ditën e Përkujtimit për viktimat e Srebrenicës. Permes saj, Mali i Zi konfirmon vendosmërinë e tij për të parandaluar krime të tjera të rënda në të ardhmen. Masakra e 1995-sës në Srebrenicë, ku forcat serbe ekzekutuan rreth 8.000 burra e djem myslimane, përbën një prej mizorive më të mëdha ne Europë pas Luftës së Dytë Botërore.

Top Channel/ Haga lë Thacin në paraburgim, i refuzohet kërkesa për mbrojtje në liri!
24/07 13:43
Top Channel/ Nga “pushteti në pushtet”, LSDM dhe BDI garojnë bashkë në zgjedhjet lokale
24/07 12:11
Top News – ‘Fundoset’ presidenti serb/ Kreu i një grupi kriminal tregon lidhjet me Vuçiçin
23/07 20:44
Top Channel/ Vaksinimi, e vetmja zgjidhje.Presidentja & Kryeministri i përgjigjet grekëve protestues
23/07 19:58
Top News – Mafiozi serb Belivuk akuza për Vuçiç/‘Ka kërkuar mbështetje dhe favore nga ne’
23/07 14:01
Top News – Nëse dikush njeh Kosovën… Vuçiç kërcënon: Ne nisim fushatën e çnjohjeve
22/07 20:15
Top Channel/ Kush po e minon dialogun? “Viktima” Vuçiç lëshon kërcënimin e fortë për Kosovën
22/07 17:46
Top News – 350 kg kokainë në portin e Pireut/Ishte fshehur në një konteiner me kafe
22/07 15:56
Top News-Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Kundërshtohet vaksinimi i adoleshentëve në Athinë
22/07 13:02
Top Channel/ Kundër vaksinimit me detyrim në Greqi, 2500 qytetarë në protesta
21/07 19:00
Top Channel/ Protesta kundër vaksinimit me detyrim në Greqi/ Qytetarët përplasen me policinë
21/07 18:56
Top Channel/ Vuçiç: Me Thaçin e Hotin merreshim vesh për dicka, me Kurtin për asgjë!
20/07 11:49
Top News – Tërnava-Gëzuar Kurban Bajramin/ ’Shpresoj që vitin tjetër të mund të kryeni Haxhin’
19/07 15:03
Top Channel/ Mykonos në izolim gjatë natës/ Kulmi i sezonit turistik, anulohen mijëra prenotime
18/07 19:19
Top News – Kosova ‘kërkon tokat’ në Mal Të Zi/ Prona në vende si Budva, Ulqin, Tivar, Tivat, etj
18/07 16:52
Top Channel/ Mijëra anulime në Greqi pas nisjes së izolimit të ishullit të Mykonos gjatë natës
18/07 12:47
Top News – Urdhri skandaloz në Greqi/Taksë për të vdekurit që dërgohen në Shqipëri
16/07 14:01
Top Channel/ Veliaj takon homologun e tij në Athinë: Sfidat tona janë të përbashkëta
16/07 11:29
Top News – Vaksinohen edhe fëmijët/ Maqedonia e veriut imunizon 12-18 vjecarët
15/07 22:42
Top News – Serbia siguron edhe të pestën/ Vaksina e Modernës vjen në tetor
15/07 18:39