Top Channel/ Misteret e CIA-s! Shpesh vepron në fshehtësi, çfarë bën ajo saktësisht?
19/04/2024 19:03

Agjencia Qendrore e Inteligjencës është një nga agjencitë më të njohura të inteligjencës në botë, duke luajtur një rol vendimtar në sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara. Shpesh veprimtaria e saj mbulohet me fshehtësi, duke u shndërruar në subjekt i filmave, librave dhe teorive të panumërta konspirative. Në një artikull, Wonderpolis liston tri funksione kryesore të CIA-s, që është themeluar në 1947. CIA mbledh informacione për një gamë të gjerë çështjesh që ndikojnë në sigurinë kombëtare. Kjo përfshin mbledhjen e informacionit mbi qeveritë e huaja, terrorizmin, trafikun e narkotikëve dhe çështje të tjera globale. Agjencia përdor metoda të ndryshme për mbledhjen e inteligjencës, duke përfshirë rekrutimin e spiunëve ose informatorëve jashtë vendit, përgjimet e komunikimeve, përdorimin e satelitëve dhe avionëve zbulues për të kapur imazhe me rëndësi të mundshme strategjike. Shpesh përdor edhe burimet publike, të tilla si media, punime akademike ose të dhëna publike. Mbledhja e inteligjencës është vetëm një pjesë e misionit. CIA ka një rol të rëndësishëm në analizimin e këtij informacioni për të prodhuar vlerësime gjithëpërfshirëse. Analistët vlerësojnë besueshmërinë e informacionit, e lidhin atë me njohuritë ekzistuese dhe vlerësojnë rëndësinë e tij. Ata përgatisin raporte që mund të variojnë nga informimet ditore deri te studimet e hollësishme mbi tendencat afatgjata. Këto raporte i shpërndahen Presidentit, zyrtarëve të lartë të SHBA-së dhe aktorëve kryesorë të sigurisë kombëtare dhe mbrojtjes. CIA gjithashtu kryen operacione të fshehta nën drejtimin e Presidentit. Këto janë aktivitete sekrete të krijuara për të ndikuar në punët e jashtme pa qenë e dukshme apo e njohur publikisht përfshirja e qeverisë së SHBA. Operacionet e fshehta mund të përfshijnë ndikimin e kushteve politike, ekonomike ose ushtarake jashtë vendit dhe mund të variojnë nga fushatat propagandistike deri tek mbështetja për grupet rebele ose ndërhyrjet klandestine në qeveritë e huaja.

Top News/ Mijëra persona ranë viktima / Operacion i madh evropian kundër krimit kibernetik
30/05 14:20
Top News/ ‘Vjell’ llavë dhe tym pa u ndalur / Vullkani në Islandë shpërthen prej dy ditësh
30/05 14:20
Top News/ Grumbullim masiv trupash në Kharkiv / Çfarë po përgatit Rusia? Ukraina forcon mbrojtjen
30/05 14:11
Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01
Top News/Izraeli, kërcënim për gjithë njerëzimin! Erdogan kundër OKB: Nuk mbron dot punonjësit e saj
29/05 14:54
Top News/ Putin e sheh si pasuesin e tij…Bën ish-truprojën sekretar të Këshillit të Shtetit
29/05 14:43
Top Channel/ “Po luani me zjarrin”: Putin paralajmëron Perëndimin për raketat në Ukrainë!
29/05 14:40
Top News/ Plagoset ushtari polak, në rrezik për jetën / Zonë sigurie në kufi me Bjellorusinë
29/05 14:36
Top News/ Avionë vëzhgimi ASC 890 dhe raketa / Suedia, 1.3 miliardë dollarë armatime për Ukrainën
29/05 13:21
Top News/ Po të isha president do bombardoja Moskën! Shokon Donald Trump në takimin me donatorët
29/05 13:11
Greqia KËRCËNON shqiptarët/Beqiri zbulon PLANIN për DESTABILITET/ Luftën e PROVOKOI Berisha me…
29/05 13:09
Top Channel/ The Telegraph: “Zelensky-t iu kërkua të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në NATO”!
29/05 12:35
Top News/ Izraeli vret sërish në Gaza / Humbasin jetën 37 persona në kampet me tenda të Rafahut
29/05 12:26
Top News/ ‘Bomba me fekale’ mbi Korenë e Jugut / LUFTA E PISËT e Penianit, balona mbi ‘armikun’
29/05 12:02
Top Channel/ Italia “po zbrazet, eksodi i të rinjve-DW: Po ikin “të gjithë” nga vendi!
29/05 12:00
Top News/ 2023, viti më vdekjeprurës në botë / REGJIMET E GJAKUT, Kina dhe Irani rekord ekzekutimesh
29/05 11:49
Top News/ ‘NATO dhe Evropa po luan me zjarrin!’ Putin paralajmëron: Po shkojmë drejt luftës botërore
29/05 11:45