Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06/2021 11:57

Me veprimin e fundit, Angela Merkel duket se legjitimoi përzierjen e shumëdiskutuar të vaksinave, e cila ka marrë vëmendje të madhe së fundi. Kancelarja gjermane bëri vaksinën e kompanisë Moderna, si dozë të dytë kundër koronavirusit, ndërkohë që fillimisht u imunizua me një vaksinë të AstrazaZenecas. Dozën e parë, udhëheqësja gjermane e mori në muajin prill, dhe të dytën tani përpara pak ditësh. Fillimisht ngurrues lidhur me përzierjen e vaksinave, ekspertët shëndetësore tani mendojnë se kjo mund të jetë një ide e mirë pasi forcon reagimin imunitar. Megjithatë, ata thonë se është ende shpejt për të dalë në përfundime. Në muajin mars, Gjermania, bashkë me shtete tjera europiane, e ndaluan administrimin e vaksinave të kompanisë AstraZeneca, pas raporteve për një numër të konsiderueshëm rastesh me mpiksje gjaku në vazhdën e marrjes së saj. Berlini vendosi ta kufizonte përdorimin e saj vaksine për moshat mbi 60 vjeç, por tani e ofron atë për të gjithë të rinjtë.Më shumë se gjysma e popullsisë gjermane e ka marrë tashmë dozën e parë të ndonjë vaksine kundër koronavirusit, të miratuar në Gjermani.

Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36
Top News – Dukeshin kekë, por ishte kokainë/ Agjentët e DEA-s konfiskojnë drogë dhe para
24/07 15:35
Top News – Më shumë se 130 viktima në Indi/ Shirat shkaktojnë përmbytje e rrëshqitje dheu
24/07 15:34
Top Channel/ Banorët në rrezik, kamioni i zjarrfikësve vërsulet e “can” murin e flakëve!
24/07 15:22
Top Channel/ Ekspertët në SHBA:Varianti Delta, ndër sëmundjet më ngjitëse që njeh shkenca!
24/07 15:13
Top Channel/ Qëllohet me thikë pas shpine, i riu shqiptar në Romë nuk i mbijeton plagëve
24/07 15:05
Top News – SHBA dhuron vaksina/ 22 mln doza në vende të tjera këtë javë
24/07 14:40