Top Channel/ Me vlerë 100 mln euro.Policia italiane tregon pamjet e drogës që do shkonte në Kosovë
18/05/2021 15:41

Pakot duhej të ishin të mbushura me mish pule, por brenda tyre Gurda di Finanza në portin e Gioia Tauro në Itali, gjeti rreth tre javë më parë 400 kg kokainë. Kjo sasi u sekuestrua një ditë më parë në Lipjan të Kosovës. Droga, u zbulua nga skaneri dhe po kalonte transit nga porti i Santos në Brazil drejt kompanisë MC Food në Lipjan, me aksioner Izet Shaqirin, nga Kosova. E njëjta kompani rezulton të jetë e regjistruar edhe në vendin tonë, me qendër në Kavajë, ku ka dy bashkëpronarë, Izet Shaqirin, me 60% të aksioneve dhe Bledar Habili. Aktivitet kryesor i kompanisë është importi dhe eksporti i mishit. Prokuroria italiane, nisi një bashkëpunim me SPAK në vendin tonë dhe prokurorinë e Kosovës, me qëllim zbulimin dhe goditjen e rrjetit të trafikimit masiv të drogës, i cili u finalizua vetëm një ditë më parë. Kamioni me kontenierin, qëndruan për rreth dy javë në portin e Durrësit, për t’u nisur më pas drejt Kosovës, por i gjithë itinerari i kamionit është ndjekur, derisa grupi që priste kokainën, nisi të bënte lëvizjet e para për shkarkimin e saj, në ish fabrikën e Coca Colës, në Lipjan.

Top News – Policia blindon rrugët për fundjavë/ Me dorë të hekurt, vendos gjoba e heq patenta
14/06 10:14
TopChannel/ Përfundon samiti i G7-ës, Biden: Jashtëzakonisht produktiv
13/06 22:27
Top News – Firma e Blinken dhe 2 vjet memorandum/ Qeveria firmosi për sigurinë teknologjike 5G
13/06 20:59
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin / Nis procesi i numërimit
13/06 20:58
Top Channel/ Zgjedhjet e PD.Sonte mësohet rezultat. Para mesnate do të jenë numëruar votat
13/06 20:56
Top News – PD, mbyllen qendrat e votimit/ Rezultati përfundimtar paraditen e së hënës
13/06 20:34
Top News – Biden, koha e testit në Ballkan/ SHBA-BE me një tjetër standard për serbinë
13/06 20:34
Top Channel/ Mbyllet votimi për kryetarin e PD-së. Kryeson Basha
13/06 20:25
Top Channel/ Busti i Pashko Vasës më fund ka emër, falë familjarëve të atdhetarit
13/06 20:22
Top News – Kufijtë të hapur vetëm me 3 shtete/ Ja çfarë ndodh në aeroportin ‘Nënë Tereza’
13/06 20:15
Top Channel/ I riu gjendet i mbytur në Vithkuq/ Duhet të ishte në arrest shtëpie në Lushnjë, por…
13/06 20:12
Top Channel/Javën e ardhshme lirohen të tjera masa. Brataj: Çdo gabim lidhet me shëndetin e njerëzve
13/06 20:11
Top Channel/ Dita e dytë e protestës së maturantëve, kundër testit të matematikës
13/06 20:01
Top Channel/ Mali me mbetje në Kurbin, këtij vendgrumbullimi nuk i është dhënë zgjidhje
13/06 19:53
Top News – Rama firmos me sekretarin Blinken/ Takimi pas shpalljes ‘non grata’ të berishës
13/06 19:51
Top News – Shqipëria merr frymë plotësisht/ Shumë pak infektime, asnjë viktimë nga covid
13/06 19:47
Top News – Mesazhi prekës i mjekut Tritan Kalo/ 35 ditët e fundit, që e ndajnë nga pacientët
13/06 19:45
Top Channel/ Rama takon Blinken, marrëveshje për koordinimin e teknologjisë 5G mes SHBA e Shqipërisë
13/06 19:40
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin/ Rivalët e Bashës e kontestuan procesin që në nisje
13/06 19:05
Top News – 15 mashtrues me dosje nën hetim/ Zbulohet skema, si përfitohen miliona lekë
13/06 19:02