Top Channel/ Mbroni bujkun! Braçe: Qeveria t’u sigurojë treg të mirë dhe magazinimin
28/05/2023 20:09

“Bujqit na dëgjuan”, këtë deputeti Braçe e ka për fermerët e drithërave, pasi këtë fermerët mbollën me tepër grurë edhe pse me kosto tepër të larta. “Gruri mbillet në mes shtatori në fillim tetori, në këtë periudhë çmimi i karburantit në këtë vend ishte 260 lekë. Kostoja për dynym shkon në 19.200 lekë të reja, ndërsa për hektarë 192 mije lekë te reja. Me këtë kosto patjetër që ne duhet të vijmë tek çmimi, 5,5 kuintal për dynym apo 55 kuintal për hektarë sipas llogarive të mia me një çmim deri ne 45 lekë për kilogram natyrisht që bujku del me një fitim që është pak më shume se paga minimale pra diku tek 55 mijë lekë të reja për hektar për bujkun për 9 muaj”, tha deputeti Erion Braçe. Zëri i vetëm kritik i maxhorancës, Erion Braçe thotë se qeveria duhet të mendojë të mbrojë prodhimin vendas, duke i siguruar bujkut një kontratë të mirë shitjeje, dhe për këtë ai tregon dhe mënyrën se si.

Top News – Pamjet e rrëzimit të autobusit në Itali, teste ADN-je për identifikimin e viktimave
04/10 23:03
Top News – Dëshmia e Artan Tafanit / Reagojnë prokurorët pas kërcënimeve me jetë
04/10 23:01
Top News – Tensionet në Kosovë / Ministrja gjermane mësyn në Ballkan, turi nis nga Tirana
04/10 22:17
Top News – U rrëzua nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven
04/10 22:13
Top News – Shkak mungesa e Erdogan, presidenti I Azerbajxhanit refuzon negociatat me Armeninë
04/10 22:12
Top News – Përmirësimi i ujësjellësave / 50 mln euro nga Gjermania për performancën
04/10 22:11
Top News – Greqia inauguron anijen e parë luftarake, Dendias: Rrit sigurinë e vendit
04/10 21:38
Top Channel/ U rrëzua teksa vizitonte kalanë e Rozafës, vdes turisti slloven
04/10 21:21
Top News – Asociacioni me ShBA! / Hovenier: Jemi gati nëse e kërkon Kosova
04/10 21:00
Top News – Greqia apel BE-së: Sanksiononi vendet anëtare që nuk pranojnë emigrantët
04/10 20:25
Top Channel/ Beteja me sëmundjen/ Thirrja për gratë e vajzat për të kontrolluar shëndetin
04/10 19:50
Top Channel/Taksim i shtëpive me qira/Ligji po përgatitet në qeveri. Reagimi i pronarëve të banesave
04/10 19:34
Top News – Prokurorët kërcënohen nga krimi / Reagojnë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian
04/10 19:26
Top News – Normat e interesit nuk ndryshojnë/ BSH kërkon ‘vigjilencë’ për kursin e këmbimit të euros
04/10 19:26
Top Channel/ “Tetori rozë” në Bulqizë, pedonalja ‘vishet’ me fjongo
04/10 19:23
Top Channel/ U asgjesuan afro 76 mijë bimë kanabisi, mbyllet aksioni antidrogë në Shkodër
04/10 19:06
Top Channel/ Aksident në Fier, përplasen dy makina. Bllokohet qarkullimi
04/10 19:04
Top Channel/ Doli kundër luftës në Ukrainë, dënohet gazetarja ruse
04/10 19:04
Top News – Eurodeputetët ‘kryqëzojnë’ Serbinë / Thirrje për sanksione, ‘të ndalim Aleksandër Vuçiç’
04/10 18:38
Top News – ‘Parajsë më kosto të ulët’/ Shqipëria merr vëmendjen e medias spanjolle
04/10 17:45