Top Channel/ Mbledhja e ministrave të Mbrojtjes së NATO-s për Ukrainën, pjesë edhe Shqipëria
16/03/2022 16:34

Në selinë e NATO-s Bruksel, Belgjikë, sot u zhvillua takimi i jashtëzakonshëm i ministrave të Mbrojtjes së NATO-s, ku fokusi kryesor ishte situata në Ukrainë pas pushtimit nga Rusia. Ministri i Mbrojtjes zoti Niko Peleshi, në fjalën e tij, qartësoi edhe njëherë pozicionin e Shqipërisë në mbështetje të plotë të integritetit territorial dhe sovranitetit të Ukrainës si dhe dënoi rëndë shkeljen e ligjit ndërkombëtar nga ana e Rusisë. Ai solli në vëmendje se, Shqipëria iu bashkua pa asnjë hezitim vendeve të tjera të NATO-s dhe BE-së, që vendosën sanksione ndaj Rusisë, si dhe gatishmërinë e plotë të qeverisë shqiptare për të ofruar ndihmë dhe asistencë humanitare për Ukrainën. Në kuadër të rritjes së vigjilencës dhe masave për përforcimin e krahut lindor dhe juglindor të Aleancës, zoti Peleshi shtoi se, vendi ynë ka deklaruar se është i gatshëm të zbatojë detyrimet e veta si një aleat me vlerë dhe i besueshëm krah për krah aleatëve të tjerë. Në përfundim, ministri Peleshi kërkoi nga Aleanca vëmendje të shtuar dhe analizë të kujdesshme për rajonin e Ballkanit, ndonëse fokusi mbetet situata në Ukrainë. Ai tha se konflikti duhet kontrolluar dhe mbajtur jashtë kufijve të NATO-s, pasi ndikimi rus në Ballkan konsiderohet rrezik real për rajonin. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës zoti Jens Stoltenberg dënoi agresionin rus ndaj Ukrainës dhe rikonfirmoi mbështetjen e plotë politike dhe asistencën e vazhdueshme ushtarake nga NATO për Ukrainën. Gjithashtu, ai theksoi nevojën për përforcimin e Deterrencës (Parandalimit) dhe Mbrojtjes së Aleancës, veçanërisht në lindje dhe juglindje të kufijve të saj, ku për herë të parë që nga krijimi i saj, NATO po dislokon Forcat e Reagimit në këto vende. Ky ministerial i paraprin Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, i cili do të zhvillohet në Bruksel më datë 24 mars.

Top Channel/ Alarm për bombë në Shkodër/ Forcat xheniere kryejnë “shpërthim” të kontrolluar
28/06 19:35
Top Channel/ Lëndë plasëse makinës së drejtoreshës në Shkodër, blindohet zona
28/06 19:30
Top Channel/ Tritol fuoristradës së drejtoreshës se Fondit te Sigurimit Të Kujdesit Shëndetësor
28/06 18:58
Top News- Alarm për bombë në Shkodër, gjendet një pako e dyshimtë në mes të rrugës
28/06 18:56
Top News- Shtyhet vendimi për Fatos Tushen/ Ish-kryebashkiaku mohon akuzat, përmend Bashkim Finon
28/06 18:50
Top Channel/ Lëndë pllasese makinës në Shkodër, forcat xheniere realizojnë shpërthim të komanduar
28/06 18:49
Top News- Vrasja e Xhuvanit mund të parandalohej/ Pse u arrestuan zyrtarët e policisë, çfarë u gjet
28/06 17:48
Top News – Jahti luksoz që u mbyt në bregdetin e Drimadhes
28/06 16:39
Top Channel/ Shoferët nuk respektojnë përparësinë e këmbësorëve në vizat e bardha
28/06 16:33
Top Channel/ Ishte shpallur në kërkim për kultivimin e lëndëve narkotike, arrestohet 47 vjeçari
28/06 16:29
Top Channel/ Pamjet e jahtit 17 metra të gjatë të fundosur në Drimadhes
28/06 16:29
Top News – Ekulibrat politikë diktohen nga jashtë /Vota e emigrantëve ndikon në rezultatin elektoral
28/06 15:42
Top News- ‘Jo një protestë e PD’/ Berisha i jep direktivat Kryesisë për koalicion të gjerë
28/06 15:40
Top Channel/Infektimet rritën vaksinimin.Mjekët:Ka një rritje të lehtë në krahasim me javët e fundit
28/06 15:32
Top News – Vrasja e Xhuvanit bën ‘bashkë’ PD/ Noka e Basha kërkojnë ‘kokat’ e disa zyrtarëve
28/06 15:25
Top Channel/FNSH në terren për turizmin. Priten më shumë turistë se në 2019, Policia në gatishmëri
28/06 15:17
Top News- Raporti për drogërat, ‘nxin’ Shqipërinë/Reagon Presidenca e PD: Siguria kombëtare në rezik
28/06 15:15
Top Channel/ “Kohë të vështira për udhëtarët”, kompanitë ajrore lajmërojnë pasagjerët
28/06 15:15
Top Channel/ Pensionistët punëtorë s’do paguajnë. Do përjashtohen nga pagesat e sigurimeve shoqërore
28/06 15:13
Top Channel/ Në gjyq për grabitjen në Rinas. Dy të pandehur në regjimin 41 biss
28/06 15:13