Top Channel/ Mbështetje Tiranës dhe Shkupit/ Ministrat e Jashtëm të BE me homologët e të dy vendeve
14/05/2021 12:12

Pas samitit të ministrave të jashtëm në Bruksel për vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë qenë përsëri në epiqendër të një telekonference të ministrave të jashtëm të shteteve anëtare të BE, e bashkë organizuar nga ministri i Jashtëm Grek Nikos Dhendias dhe homologu i tij Rumun, Bogdan Aurescu. Duke theksuar rëndësinë e integrimit europian të këtyre vendeve, kreu i diplomacisë greke ka thënë se nuk mund të lejojmë boshllëqe-vrima të zeza në kontinentin europian të cilat mund të mbushen nga forca të tjera jo miqësore. Në këtë kontekst, ai vuri në dukje rrezikun ekzistues të radikalizmit të një pjese të popullsisë së rajonit dhe rolin e përgjithshëm destabilizues të Turqisë. Në të njëjtën kohë, ai e bëri të qartë se vendet kandidate, nga ana tjetër, duhet të përmbushin kriteret e vendosura, si zbatimi i rreptë i Marrëveshjes së Prespës, në lidhje me Maqedoninë e Veriut dhe kushtet e vendosura nga Këshilli Evropian ne mars 2020 në lidhje me Shqipërinë. Ne ketë teleconference është theksuar vullneti i Greqisë që të mbahet një konferencën e parë ndërqeveritare, si për Maqedoninë e Veriut ashtu edhe për Shqipërinë sa më shpejt të jetë e mundur, gjatë Presidencës Portugeze.

Top Channel/ Priten lehtësime pas 1 korrikut/ Greqia mund të liberalizojnë shkëmbimet me Shqipërinë
21/06 15:35
Top Channel/ Abazovic i përvishet Serbisë për Srebrenicën: “Nuk ju pyesim ju- Mali i zi, i pavarur”
21/06 14:39
Top Channel/ Greqi, dalin pamjet e fundit përpara vrasjes së 20 vjecares- familja mohon pilotin!
21/06 14:16
Top News – Kontestohen zgjedhjet në Armeni/ Pashinian shpall fitoren, opozita-pati manipulime
21/06 14:01
Top News – Kosovë – Serbi, po afron takimi/ Borrell informon nesër ministrat e BE mbi dialogun
21/06 14:00
Top News – Përdhunohet 50 vjeçarja shqiptare/ Shokohet opinioni në Greqi, autori një Bullgar
21/06 14:00
Top Channel/ “Kaloni kufirin me këmbë”, policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 11:59
Top News – Kufirin mund ta kaloni në këmbë!/ ‘Loja’ greke në pikat e Kapshticës e Kakavijës
20/06 11:26
Top News – Leksion nga FBI për krimin makabër/ Dyshimet ishin, por mungonin provat e vrasjes
20/06 11:06
Top Channel/ Greqia pengon anijet turistike/ Paqartësi për urdhrin e lejimit të shqiptarëve për turizëm
19/06 19:41
Top Channel/ Akuza për grekun që vrau gruan/ Me pranga në duar para hetuesve pranon krimin
18/06 19:29
Top Channel/ Greqia lejon shqiptarët për turizëm. Pas datës 28, do ketë një vendim të ri
18/06 15:06
Top Channel/ Vrasja e Caroline, mediat greke permendën shqiptarët- ngrihet Komuniteti i emigrantëve!
18/06 14:40
Top Channel/ “Lotë krokodili”, fotot që postonte i shoqi i 20 vjecares katër ditë pas vrasjes!
18/06 14:38
Top News – Mohoi genocidin e Srebrenicës/ Shkarkohet ministri i drejtësisë së Malit të Zi
18/06 13:56
Top Channel/ Mohoi genocidin e Srebrenicës, shkarkohet ministri malazez
18/06 13:31
Top News – Ora elektronike zbuloi vrasjen makabër/ Gënjeshtra e bardhë me shqiptarët e hetuesve
18/06 12:03
Top News – Të gjitha provat kundër pilotit/ Greqi, bashkëshorti i 20 vjeçares pranon vrasjen
17/06 21:41
Top News – Pengmarrja e çmendur e shqiptarit/ Kërkoi 1.8 milionë euro për të liruar greken
17/06 16:13
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në sytë e foshnjes, policia greke arreston bashkëshortin!!!
17/06 15:04