Top Channel/ Lumenj balte në Francën veriore, banorët pastrojnë shtëpitë dhe rrugët
24/05/2024 18:55

Lumenj balte në rrugë pas shirave të dendur shkaktuan kaos në Francën veriore pas shirave të dendur të dy ditëve më parë. Pas stuhisë së papritur që goditi fshatrat në lindje të Somme, jo shumë larg kufirit me Belgjikën, banorët dhe autoritetet kanë nisur të pastrojnë baltën nga banesat dhe rrugët. Dëme materiale raportohen në rreth 100 shtëpi. Në Sailly-Laurette, përmbytjet përfshinë 11 shtëpi, 16 automjete u morën para nga lumi , disa rrugë u shkatërruan dhe rreth 24 njerëz u evakuuan. Të paktën 10 fshatra të tjerë në lindje të Somme u prekën nga rrëshqitjet e dheut, videot e postuara në mediat sociale treguan flukse balte që rrjedhin nëpër rrugët e disa bashkive. Javën e fundit, shirat e dendur shkaktuan përmbytje edhe në Gjermani, Belgjikë e Holandë, duke shkaktuar dëme të shumta materiale.

Top News/ Ukraina përdori raketat amerikane/ Rusia zotohet për kundërpërgjigje ndaj SHBA-ve
25/06 10:29
Top News/ Borrell bën paralajmërimin e fortë/ Përfaqësuesi i lartë i BE- Ose jeni me Putin ose me ne
25/06 10:17
Top News/ Izraeli kërkon dorëheqjen e Guterres/ Sekretari i OKB-Po përhapin dezinformata
25/06 10:04
Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31