Top Channel/ Luftë në Europë brenda disa javësh, paralajmërimi i gjeneralit amerikan
16/04/2021 11:16

Rreziku shkon nga I vogël, deri në mesatar që Rusia brenda disa javësh tënisë pushtimin e Ukrainës, pohoi gjenerali Tod Wolters, kreu i Komandës Europiane të forcave amerikane,I cituar nga agjensia e lajmeve Reuters. Ky është I pari vlerësim ushtarak I kësaj natyre që kur nisën të shtoheshin shqetësimet lidhur me lëvizjet e trupave ruse në kufi. Ëolters nuk dha shpjegime të mëtejshme mbi informacionet e inteligjencës që e shtyjnë të besojnë se lufta mund të shpërthejë vërtet. Ai vetë la të kuptohej se nuk e nënvlerëson një rrezik të tillë. Në dëshminë e dhënë përpara një komiteti të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Ëolters sqaroi se vlerësimi I tij mbi një përshkallëzim të ndjeshëm të gjendjes brenda disa javësh bazohej tek lëvizjet e trupave ruse. "Kemi të bëjmë me një forcë shumë të madhe tokësore", u tha Ëolters anëtarëve të Komisionit të Forcave të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, duke mos pranuar të jepte shifra."Ka gjithashtu një grumbullim të një force të konsiderueshme ajrore dhe detare", tha ai. "Vigjilenca jonë është në nivel të lartë", shtoi gjenerali amerikan.Shtëpia e Bardhë, Pentagoni dhe NATO kanë kërkuar në mënyrë të përsëritur një shpjegim nga Rusia për lëvizjet e trupave, duke hedhur poshtë insistimin e Moskës se po grumbullonte forcat për një stërvitje ushtarake.Ata gjithashtu i kanë bërë thirrje Rusisë që të ulë tensionet, duke theksuar se ky është grumbullimi më i madh i trupave ruse që nga pushtimi dhe aneksimi i Krimesë në vitin 2014, pjesë e një "modeli provokimesh agresive".

Top News – ‘Dita e Zemëratës’ në Palestinë/ Përgjaken edhe protestat e solidarizimit me gazën
18/05 22:14
Top News – Mesdheu ‘gllabëron’ emigrantët/ Mbi 50 të humbur në brigjet e Tunizisë, shpëtohen 33
18/05 21:49
Top Channel/ Palestinezë hapin zjarr ndaj ushtarëve izraelitë në protestën e Bregut Perëndimor
18/05 21:16
Top Channel/ Palestinezët përleshen me forcat izraelite gjatë demonstratës në postbllokun e Nablus
18/05 21:15
Top Channel/ Hungaria dënon qëndrimet ‘e njëanshme’ të BE për sulmet izraelite mbi Gaza – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Ushtria ndalon mijëra emigrantë që hyjnë në territorin spanjoll Ceuta – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Palestinezët shikojnë bombën e pashpërthyer të avionit izraelit në Gaza – Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Forcat izraelite shpërndajnë protestuesit me granata shurdhuese në Jeruzalem– Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Iranianët në protesta solidarizimi me popullin palestinez – Pa koment
18/05 21:12
Top Channel/ Funerali të riut palestinez të vrarë nga zjarri izraelit në Bregun Perëndimor–Pa koment
18/05 21:11
Top News – Ringjallet Kështjella e Versajës/ ’Monet’ kthehet pas ‘pushimeve të detyruara’ në kinë
18/05 19:59
Top News – Gjukanoviç, shefit të NATO-s/ Mali i zi duhet ta rrisë pjesëmarrjen në KFOR
18/05 19:57
Top News – Presidenti çek, ndjesë Vuçiçit/ Ndihet fajtor për bombardimin e ish-Jugosllavisë
18/05 19:31
Top News – Grataçela kineze, pranë shembjes/ Lëkundet kulla 300 metra e lartë, evakuohet në panik
18/05 19:30
Top Channel/ “Të na falni”, presidenti çek i kërkon ndjesë Serbisë për bombardimet e Nato-s në 1999!
18/05 17:06
Top News – ‘Vetëm ti më ke mbetur’/ Gaza, babai i rrënuar shtrëngon foshnjën e plagosur
18/05 16:59
Top News – ‘Godet’ sifilizi…/ Rritje alarmante e rasteve në Australi
18/05 16:11
Top News – Dasëm mes yjesh…/ Ariana Grande martohet në fshehtësi
18/05 16:11
Top News – Ceuta nën sulm/ Turma emigrantësh ‘mësyjnë’ enklavën spanjolle
18/05 16:10
Top News – Izraeli luftë në dy fronte/ ’SHI’ raketash në Liban kundër hezbollahut
18/05 15:31