Top Channel/ Lista Serbe nis shantazhet: Pa Asociacion, nuk do të ketë as institucione në Kosovë!
19/10/2021 17:20

Lista Serbe i rikthehet kërcënimeve duke lënë të kuptohet se mund të tërhiqet nga institucionet e Kosovës nëse nuk nis procesi për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Paralajmërimi i saj vjen pas fitores në nëntë komunat me shumicë serbe dhe balotazhit në një komunë. Një njohëse e zhvillimeve politike në vend, Donika Emini, thotë se kërcënime dhe shantazhe nga Lista Serbe ndaj institucioneve politike të Kosovës, e sidomos qeverisë ka pasur edhe më parë dhe ato në shumicën e rasteve kanë qenë kërcënime të zbrazëta. Ajo theksoi megjithatë për REL se Qeveria e Kosovës duhet të jetë e vëmendshme në këtë pikë. Miodrag Marinkovic, drejtor i Qendrës për Veprime Shoqërore Afirmative nga Mitrovica e Veriut, thotë se është vështirë të përcaktohet nëse kërcënimi i Listës Serbe është i vërtetë apo është vetëm një formë presioni ndaj Prishtines zyrtare. Kreu i Listës Serbe, Goran Rakic deklaroi se “po luftojnë për Aosciacionin. “Po nuk pati një të tillë, nuk do të ketë as institucione të Kosovës”, u shpreh ai. Kushtetuta e Kosovës parashikon që në qeveri, të ketë një ministër nga komuniteti serb dhe një nga komunitetet tjera joshumicë

Top News – Miliarderi japonez në orbitë / Rusia rikthehet te turizmi hapësinor
08/12 10:04
Top Channel/ Vaksinimi i detyrueshëm në Greqi, Mitsotakis:Kushtetuta na detyron të mbrojmë qytetarët
08/12 02:08
Top Channel/ Gjykata holandeze vendos kundër padisë ndaj ministrit izraelit të mbrojtjes
07/12 22:52
Top Channel/ Sulmuesi në zyrat publike në Moskë lë dy të vrarë e katër të plagosur
07/12 22:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit kompleton barrierën kufitare në Gaza
07/12 22:50
Top Channel/ Disa viktima nga shembja e ndërtesës tre-katëshe në qytetin bregdetar francez
07/12 22:49
Top News- Çfarë bisedoi me Putin…! / ‘Lufta’ në Ukrainë, Biden telefon aleatët europianë
07/12 20:47
Top News- Zbulim historik / NASA konfirmon edhe 301 planetë të rinj
07/12 20:39
Top News- Johnson i shqetësuar / Britania, alarm se Omicron është më ngjitës së Delta
07/12 19:59
Top Channel/ 13 viktima në Ukrainë, minibusi përplas kamionin, shkak mosrespektimi i rregullave
07/12 19:12
Top News- Gjermani, tragjedia me 5 viktima / Detaje të reja, ndodhi për një certifikatë vaksinimi
07/12 18:14
Top News- Për herë të parë…!/Kur dhe pse do të ulet numri i popullsisë në Tokë
07/12 17:10
Top News-SHBA trupa në Evropën Lindore/Si do t’i përgjigjet Biden pushtimit të Ukrainës
07/12 16:22
Top News-Investimet e McGregor/ Fond 120 milionë Euro në një projekt imobiliar
07/12 16:10
Top News – Prokurori që fle me bodigardë…!/ Kush është njeriu që ka fundosur ‘Ndragheta’
07/12 15:54
Top Channel/Vuçiç “si fëmijë”, i ankohet BE-së: “Kurti nuk flet me mua”!
07/12 15:40
Top Channel/ Pfizer nën akuzë: “Përhapi gënjeshtra për vaksinën e rivales AstraZeneca”!
07/12 15:38
Top Channel/ “Do të jetë masakër”, Ukraina paralajmëron për pasojat e luftës me Moskën!
07/12 15:38
Top News – Sinjale amerikane për zyrtarët/ Do u verifikohen pronat dhe transaksionet
07/12 15:25
Top News – Të diplomuarit më të rinj… / Njihuni me astronautët që NASA do dërgojë në Mars
07/12 15:07