Top Channel/Kryemadhi fshehu para në Zvicër! Kaloi në këmbë kufirin, do çonte para tek oligarku rus
18/03/2023 19:57

Prova të reja kundër Monika Kryemadhit dalin në dritë. Pas investigimit të EU REPORTER mbi ndikimin e Rusisë në Ballkan, ku rezulton nga faturat e publikuara se ish kryetarja e LSI-së ka përfituar para nga influenca ruse, më shumë se tre transferta bankare të kryera prej saj. Dokumentet nxjerrin në pah se Kryemadhi në vitin 2017 ka marr dy pagesa nga kompania e inkoporuar në Qipro Holdem Holdings Limited, që pas saj janë biznesmenët rusë në tregun e naftës Alexandër Smuzikov dhe Alexandër Kaplan. Gjithashtu të dhënat zbulojnë se bashkëshortja e Metës ka bërë një pagesë për VRADUR HOLDINGS LIMITED, një tjetër kompani offshore që udhëhiqet nga oligarku rus VITALY SAVVIN. Pagesat justifikohen se janë kryer për shërbimet e marketingut si dhe me arsyen e “dividend për aksionerët” Por këto të dhëna nuk janë të vetmet që tregojnë se Monika Kryemadhi ka llogari të fshehta jashtë Shqipërisë, pasi ekskluzivisht për emisionin Top Story në Top Channel EU REPORTER deklaroi se “provat tregojnë qartë se Kryemadhi kishte një llogari bankare në Zvicër. Daljet jashtë vendit të Monika Kryemadhit përputhen edhe me transaksionet e paligjshme që ka kryer në Zvicër. Madje ajo është përpjekur të humbas gjurmët, pasi nga verifikimet rezulton se Kryemadhi ka kaluar kufirin në këmbë në pikën kufitare të qafë botës, në datë 17 korrik të vitit 2017 ora 14:26, edhe pse në atë kohë ishte kryetarja e LSI. Ky dokument nxjerr në pah se lëvizja e Monika Kryemadhit kishte si qëllim të kalonte një vlerë 9.6 mijë dollarë nga llogaria e saj në bankën Crdit Agricole Suisse në Zvicër, në llogarinë e kompanisë së biznesmenit rus VITALY SAVVIN; veprim I kryer në datë 18 korrik 2017 ora 15:20. Pas realizimit me sukses të këtij transaksioni, ku duhet të ishte e pranishme për të nënshkruar, një ditë më pas ajo kthehet në Shqipëri,. Sistemi TIMS tregon se Kryemadhi ka kaluan në pikën kufitare në qafë botë në 19 korrik 2017, në orën 11:39, por ndryshe nga vajtja kthimin e kryen me makinë.

Top News – Plagoset me thikë 19-vjeçari në Tiranë, arrestohet autori I ngjarjes
29/03 22:46
Top Channel/ Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset rëndë një person
29/03 22:35
Top News – Rama tregon hapat para të Shqipërisë, për përmirësimin e jetës demokratike
29/03 22:26
Top News – “Analfabetizmi politik, më i keq se ai real”, Rama i përgjigjet opozitës për pagat
29/03 22:22
Top Channel/ Dy të vrarë në Kavajë. Sherri banal përfundon në vrasje me armë dhe thikë
29/03 22:17
Top Channel/ Konflikti përfundoi me vdekjen e dy personave, pamje nga vendi i ngjarjes
29/03 22:05
Top Channel/ “Konflikti nuk ishte mbyllur”/ Vranë njëri-tjetrin pas debatit, fqinjët: Dëgjova të shtëna
29/03 21:50
Top Channel/ Vetëvrasje në Elbasan, 33-vjeçari vuante nga probleme të shëndetit mendor
29/03 21:11
Top Channel/ Rama në samitin e Demokracisë: Është bërë shumë punë, por duhet edhe më shumë
29/03 21:11
Top News – Blendi Fevziu për sulmin ndaj Top Channel: Akt i rëndë, ngjarja të mos mbetet enigmë
29/03 20:57
Top News – Vriten dy persona në Kavajë, u konfliktuan me njëri-tjetrin
29/03 20:50
Top Channel/ Të shtëna me armë zjarri në një lokal në Kavajë, humbin jetën dy persona
29/03 19:41
Top Channel/ “Rritni pagat në ndërtim”/ Rama: Çmimet janë rritur, 32% e punëtorëve me pagë minimale
29/03 19:39
Top Channel/ Autobusët e shpejtë në Tiranë/ Veliaj prezanton projektin, në tre akse kryesore
29/03 19:21
Top News – Përnaska kandidon për Tiranën / Ish-deputetja garon nën siglën e PDIU-së
29/03 18:44
Top News – Shqiptarët po braktisin nga Greqinë!/ Nga Athina, në Londër, Berlin e Amsterdam
29/03 17:36
Top News – ‘Punë ka, por po ikin punonjësit’ – Rama për frenimin e emigracionit
29/03 17:28
Top News – Rama ‘dush të ftohtë’ biznesit-Jo më paga në të zezë, po grabisni pensionin
29/03 17:25
Top News – Rama ‘ndëshkon’ ndërtuesit – I përjashton nga tenderat, për pagat minimale
29/03 17:25
Top News-Universiteti Epoka sjell në Ballkanin Perëndimor gjashtë organizata globale të inxhinierisë
29/03 17:19