Top Channel/Krime lufte! Gjykata Ndërkombëtare Penale, urdhër arresti ish-ministrit rus të Mbrojtjes
25/06/2024 18:49

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti për ish-ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov për krime të dyshuara ndërkombëtare, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Gjykata tha të martën se dyshja dyshohet se ishin përgjegjës për dy krime lufte: drejtimin e sulmeve ndaj objekteve civile dhe shkaktimin e dëmeve ndaj civilëve ose dëmtimin e objekteve civile. Ata akuzohen edhe për krime kundër njerëzimit. ICC tha se krimet e supozuara lidhen me “një numër të madh goditjesh kundër shumë termocentraleve dhe nënstacioneve elektrike” që u kryen nga Rusia në të gjithë Ukrainën midis tetorit 2022 dhe të paktën marsit 2023. Dy urdhër-arrestet e çojnë numrin e përgjithshëm të zyrtarëve të lartë rusë të kërkuar për krime lufte në katër, pasi GJNP ka lëshuar më parë urdhër-arreste për presidentin Vladimir Putin dhe zyrtaren ruse Maria Lvova-Belova për një skemë të supozuar për të dëbuar fëmijët ukrainas në Rusi. Pamjet: AFP

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30