Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10/2021 14:01

Një ciklon-bombë nga Paqësori po i afrohet Kalifornisë ku rrezikon të shkaktojë shira ekstreme dhe reshje dëbore. Revista Science shkruan se bomba e motit është bashkuar me atë që ajo e quan “një lumë atmosferik”, dhe pason një verë të pllakosur nga thatësira të mëdha e zjarre masive pyjore. Tani, Shteti i Artë duhet te përgatitet për përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje toke. Termi "ciklon bombë" i referohet procesit të intensifikimit të shpejtë të stuhisë – apo "bombogjeneza" – sic e quajnë ndryshe. Lumenjtë atmosferikë, ose rrjedhat gjigande të ajrit të lagësht në qiell vlerësohen nga ana tjetër në bazë të potencialit të tyre për dëmtim; kategoria 5 është më e forta, ose "më e rrezikshme", dhe bart mundësinë për erëra të forta, përmbytje, e rrëshqitje dheu, Departamentit të Burimeve Ujore të Kalifornisë. Shërbimi Kombëtar i Motit në Sacramento lëshoi paralajmërime të shumta për një përkeqësim të beftë të situatës. Washington Post po ashtu shkruan se paralajmërime për përmbytje janë në fuqi për zonat qendrore dhe veriore të Kalifornisë.

Top News – Avioni ‘top-secret’ ra në Mesdhe / F-35 i Britanisë nxirret nga fundi i detit
08/12 16:48
Top News -Udhëtimi i ‘vdekjes’ drejt Anglisë /Shqiptarët paguajnë 20 mijë euro, u lanë pa bukë e ujë
08/12 16:44
Top News – Lamtumirë ‘Mutti’! / Përfundon ‘mbretërimi’ 16 vjeçar i Angela Merkel
08/12 16:36
Top News- ‘Made in Albania’, droga në Turqi!/ Nga skafi u kapën 1.5 tonë, detajet e aksionit
08/12 16:12
Top News- Edhe pse e rreshtuar me Rusinë!/ Serbia pranë integrimit në BE, hap dhe 4 kapituj!
08/12 15:59
Top Channel/ Pfizer jep zgjidhje: Tre doza të vaksinës sonë, neutralizojnë Omicron!
08/12 15:47
Top Channel/Gjermani, nis “epoka e re”: Scholz, zyrtarisht kancelar ( por me pak tradhëti)!
08/12 14:42
Top Channel/ Trupa amerikane zbarkojnë në Ukrainë, fillon forcimi i mbrojtjes ajrore!
08/12 14:40
Top Channel/Befason Elon Musk: Çipa në trurin e njerëzve në 2022-shin!
08/12 14:38
Top News – Prifti që bekon anijet hapësinore / Ati Sergei, ceremoni në Bajkonur që nga 1999
08/12 14:34
Top News – Rrëzohet helikopteri i shefit të ushtrisë/7 viktima nga 14 personat që ndodheshin në bord
08/12 14:29
Top Channel/ Plas grushti në parlamentin turk, deputetët rrahin dhe truprojat!
08/12 14:23
Top News – Na duhet qiell i pastër për paradë! / Kina modifikoi motin në përvjetorin e partisë
08/12 14:09
Top News – ‘Nuk trembin Kinën, nuk na duhen!’ / SHBA ’heq qafe’ avionët e vjetër ushtarakë
08/12 14:02
Top News – Stuhi dhe borë në Milano / Italia në kthetrat e ‘Immaculata’-s, vendi në alarm!
08/12 14:01
Top News – Erdogan, urë mes Putinit e Zelenskit / Turqia, ndërmjetësuese në konfliktin Rusi-Ukrainë
08/12 13:58
Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25
Top Channel/ Biden “i tregon dhëmbët” Putinit: S`ka më doreza, po sulmuat do keni punë me ne!
08/12 12:08