Top Channel/ Kina krijon “tmerrin” hipersonik: “Zhyt botën në errësirë me një shpërthim kimik”!
26/09/2021 15:47

Shkencëtarët kinezë po zhvillojnë një raketë hipersonike të krijuar me qëllimin të gjenerojë një impuls të fuqishëm elektromagnetik, i cili mund të shkatërrojë linjat e komunikimit dhe të energjisë elektrike duke zhytur brenda pak sekondash rajone të tëra në errësirë. Mediat britanike thonë se raketa, që ka një rreze veprimi prej 2.000 miljesh e mund të udhëtojë me një shpejtësi 6 herë më të madhe se ajo e zërit, shkakton një shpërthim kimik mbi qytetin që ka në shenjester, brenda pak castesh, ajo shuhet cdo gjë. Sipas ekipit të studiuesve në Akademinë Kineze të Nisjes së Teknologjisë së Automjeteve në Pekin, do të qëndronte brenda atmosferës së tokës për të shmangur sistemet e paralajmërimit të hershëm të bazuar në hapësirë. Ekipi përgjegjës i studiuesve të Akademisë Kineze të Teknologjisë në Pekin, thote se ajo mund të ndikojë në atmosferën e Tokës duke goditur sistemet e paralajmërimit. Kur ndodhet në zonën e synuar, raketa shkakton një shpërthim kimik që e shndërron energjinë e goditjes në impulse të shkurtra por jashtëzakonisht të fuqishme elektromagnetike. Avantazhi i madh i kësaj arme të re sipas tyre, është se armiku nuk e kupton aspak nisjen e saj dhe nuk arrin ta gjurmojë.

Top Channel/Kritikët e Erdogan: Dëbimi i ambasadorëve një lojë, shpërqëndrim nga hallet ekonomike!
25/10 11:59
Top News – Shira të rrëmbyeshëm në Tunizi / Tre viktima nga moti i keq, vendi nën ujë
25/10 11:55
Top News – Anija e mallrave në flakë / Mbulon me gazra toksikë brigjet e Kanadasë
25/10 11:52
Top News – Rrugët kthehen në lumenj të tërbuar / Jugu i Italisë nën rrebeshe shiu, dy të zhdukur
25/10 11:46
Top Channel/Eksperti: Serbia po përgatit luftë, amerikanët e kuptuan lojën-bënë gati “artilerinë”!
25/10 11:28
Top Channel/ Tetë fëmijë vdesin nga uria në Kabul, Afganistani në prag katastrofe!
25/10 11:14
Top Channel/ Ekspozitë në Egjipt! Artistë nga e gjithë bota ekspozojnë te piramidat e Gizës
24/10 19:43
Top Channel/ Franca lëshon satelitin ushtarak, do të lidhë ushtarët francezë në mbarë globin
24/10 19:18
Top News – Pistoleta që e bëri ‘vrasës’… / Rasti Baldwin, përdorej nga trupa për lojë…
24/10 18:27
Top News – Raketa super-preçize / Rusia ‘krekoset’ para blerësit misterioz
24/10 18:04
Top News – Vajza e Paul Walker në altar / ’Fast & Furious’, shoqërohet nga Vin Diesel
24/10 15:38
Top News – Richard Gere kundër Mateo Salvinit / Do të dëshmojë në gjyqin ndaj ish ministrit italian
24/10 15:35
Top News – Kryeveprat e Pikasos / Shiten për 110 milionë dollarë në ankand
24/10 15:34
Top News – Cikloni bombë i vitit / Po vijnë përmbytje, borë dhe erëra të forta
24/10 15:32
Top News – Festohet dalja nga izolimi / Spanjë, me vrapin e çmendur me demat
24/10 15:24
Top News – Tërbimi i ETNA-s / Kompanitë ajrore anulojnë fluturimet drejt Greqisë
24/10 15:22
Top News – Nëntë bebet e rekordit Guinnes / ’Bëhen më të fortë çdo ditë që kalon’
24/10 15:20
Top News – Tërmet i frikshëm në Tajvan / Lëkunden ndërtesat, evakuohen punonjësit
24/10 15:19
Top News- Historike në Indianapolis / Zhvillohet garë me makina pa pilotë
24/10 15:12
Top News – Gjermania hapet për Kosovën / Shqipëria mbetet në listën e vendeve të rrezikuara
24/10 13:49