Top Channel/ Kina i “shpall luftë” Tajvanit: nisen 28 avionë ushtarakë dhe bombardues bërthamorë!
16/06/2021 11:41

Tajvani është në alarm pas lajmeve se rreth 28 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e tij të mbrojtjes, duke shënuar ndërhyrjen më të madhe ushtarake deri më tani. Në mesin e këtyre avionëve kishte edhe bombardues bërthamorë. Incidenti vjen pak pasi liderët e NATO-s e shpallen Kinën në samitin e Brukselit një rrezik për sigurinë e paralajmëruan për rreziqet ushtarake që ajo paraqet. Pekini pretendon sovranitet të plotë mbi Tajvanin, një vend demokratik me 24 milionë banorë i cili veteqeveriset prej më shumë se 7 dekadash. Edhe pse ishulli e konsideron vetën shtet Sovran, Kina vazhdon ta shohë si një provincë të vetën të shkëputur dhe gjatë këtrye muajve të fundit, i ka ngritur temperaturat e konfliktit me fluturime të shpeshta në ujrat mes pjesës jugore të Tajvanit dhe Ishujve Pratas. Kreret e Natos deklaruan dy ditë më parë se veprimet ushtarake kineze përbëjnë një "rrezik sistematik" dhe thanë se vërejnë me shqetësim që Pekini po e zgjeron me shpejtësi arsenalin e tij bërthamor. Gjatë fundjavës edhe liderët e G7-ës i kërkuan Kinës të "respektojë të drejtat e njeriut ", duke dënuar shkeljet kundër pakicës myslimane ujgure dhe goditjen e aktivistëve pro-demokracisë në Hong Kong. Të dyja këto deklarata, u kritikuan dhe u hodhën poshtë nga Pekini.

Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36
Top News – Dukeshin kekë, por ishte kokainë/ Agjentët e DEA-s konfiskojnë drogë dhe para
24/07 15:35
Top News – Më shumë se 130 viktima në Indi/ Shirat shkaktojnë përmbytje e rrëshqitje dheu
24/07 15:34
Top Channel/ Banorët në rrezik, kamioni i zjarrfikësve vërsulet e “can” murin e flakëve!
24/07 15:22
Top Channel/ Ekspertët në SHBA:Varianti Delta, ndër sëmundjet më ngjitëse që njeh shkenca!
24/07 15:13
Top Channel/ Qëllohet me thikë pas shpine, i riu shqiptar në Romë nuk i mbijeton plagëve
24/07 15:05
Top News – SHBA dhuron vaksina/ 22 mln doza në vende të tjera këtë javë
24/07 14:40