Top Channel/ Karvanet e polifonisë/ Udhëtimi me motivet popullore në Tepelenë, Gjirokastër e Dropull
11/09/2021 20:03

Karvanet e polifonisë një event që zgjoi një pjesë të krijimtarisë së mbrojtur të polifonisë së Jugut shëtiti në tri bashki të qarkut të Gjirokastrës për të risjellë pjesë të rralla të folklorit të grumbulluara me kujdes nga grupet e muzikologëve. Polifonia e rrallë e grave të moshuara të fshatit Selo e trashëguar nga qindra vjet kishte dekada që nuk dëgjohej në evente publike. Për to është e vështirë të gjejnë pasardhëse për ta përcjellë të kënduarin e ngjirur të zonës më të thellë të Dropullit të Sipërm. Stefan Arseni studiues kulture tha se kjo përpjekje sjell në vëmendje edhe nevojën për ta mbrojtur polifoninë.

Top Channel/ Makina bibliotekë ngjitet në male, po përdoret për shpërndarjen e dijes
27/10 19:59
Top Channel/ Do rilindin 40 filma shqiptarë. Elena Dorfman do punojë me rimasterizimin
27/10 19:55
Top Channel/ Piktorët frymëzohen nga Dardha/ Edicioni i 11 i kolonisë ndërkombëtare të arteve
27/10 16:10
Top Channel/ Ekspozita, “kaloi një grua”/ Punimet e veçanta të piktorit Gazmend Leka
26/10 19:57
Top Channel/ Shfaqen veprat e Fishtës në Shkodër! Interpreton Roza Anagnosti, teatri pa drita
24/10 20:52
Top Channel/ Mbrëmja poetike Fishtjane! S’kishte drita, shfaqja teatrale u bë me gjenerator
24/10 14:16
Shitje rekord në artkand, “vjeshta” e Vangjush Mios, piktura u shit për 12 mijë euro
23/10 19:16
Top Channel/ “Fshati” në mes të Tiranë/ Panairi me ushqimet bio dhe prodhimet tradicionale
22/10 19:51
Top Channel/ Fituesit e arteve pamore/ Në Shkodër u mbaj konkursi kombëtar
21/10 19:54
Top Channel/“Dielli lind andej nga perëndon”/Publicisti Mustafa Nano sjell një tjetër “One man show”
14/10 19:58
Top Channel/ Për tre ditë! Festivali Ndërkombëtar i Filmit argëton fëmijët në Gjirokastër
13/10 19:06
Top Channel/ Saimir Pirgu shkëlqen në Londër, interpreton në operan “Jenufa” të kompozitorit Janacek
12/10 20:21
Top Channel/Festivali i letrarëve të rinj/U mbajt për tre ditë në tiranë. Pjesëmarrës nga disa vende
11/10 19:57
Top News-Zhvillohet fesivali Oda Dibrane/Pjesëmarrës artistë nga të gjitha trevat shqiptare
11/10 17:04
Premiera e ‘No time to die’ / Veliaj e ambasadori britanik të veshur si James Bond
10/10 15:42
Top Channel/ Rafail Dembo, artisti i dritës sonte në “Exclusive”
10/10 12:48
Top Channel/ “No Time to Die” në Tiranë! Shfaqet premiera e filmit më të ri me James Bond
10/10 12:41
Top Channel/ Artistët e rinj lezhjanë/ Vënë në skenë pjesën teatrale “Gratë në Asamble”
10/10 11:41
Top Channel/ Galeri arti në Shkodër! Banesa 150 u dogj dhe u rindërtua duke pritur 25 ekspozita
09/10 19:55
Top Channel/Vepra Edi Hilës, Artkand/Prezantohet edhe pikturat e lumturi Blloshmit e Adrian Devollit
09/10 19:48