Top Channel/ Karnivali i shkëlqyeshëm i Rio de Janeiro në Sambadrome
22/01/2022 22:24

Në pamjet e arkivës shihen karnevalet braziliane të Rio de Janeiro e Sao Paulo, të cilat kanë shtyrë pjeserisht paradat prej pandemisë. brazili ka shënuar një numër shumë të lartë të infektuarish kohët e fundit. Paradat e shkollës së famshme të samba-s ishin parashikuar fillimisht për në fund të muajit shkurt, por do të mbahen në prill prej pandemisë. ky ndryshim vjen teksa celebrimet e zhurmshme të rrugës janë anulluar për të dytin vit radhazi. Një pjesë e lejuar e karnevaleve është parakalimi i mjeteve me kërcimtarë nga shkolla e sambas, që zhvillohet në stadiumin Sambadrome në Rio. Impjanti mban deri në 70,000 persona dhe shpesh mbushet me turistë nga Brazili dhe vende të tjera. Sipas autoriteteve, ky event do të lejohet vetëm pasi të kryen kontrolle. Ndërsa pjesa e festës së rrugës është ndaluar pasi konsiderohet tepër ‘e egër’, spontane dhe e pakontrollueshme. pandemia ka vrarë më shumë se 500 000 njerëz në brazil dhe vendi është në mesin e një tjetër vale infektimesh. Autoritetet thanë se rreth 70 përqind e popullatës së rritur të vendit janë të vaksinuar me dy doza.

Top Channel/ Armenia nis arrestime masive të protestuesve anti-qeveritarë në Jerevan
18/05 22:08
Top Channel/ Lejlekët emigrues ndalojnë në Liban gjatë fluturimit për në Evropë
18/05 22:07
Top Channel/ Kili dislokon ushtrinë ndaj protestave të popullsisë indigjene
18/05 22:07
Top Channel/ Grupet detare punojnë për lirimin e tragetit gjigant me 800 pasagjerë
18/05 22:06
Top News-Disa ditë pa rrjete sociale / Studimi-ja çfarë ndodhë me njeriun gjatë kësaj kohe
18/05 22:00
Top News- Putin nxjerr në betejë ‘Terminatorët’/Rusia dërgon armët e frikshme në Lindje të Ukrainës!
18/05 21:24
Top Channel/ Aplikuan në NATO, Biden: Ndërhyjmë nëse sulmohet Finlanda e Suedia
18/05 19:24
Top Channel/ ‘Përvëlohet’ Franca, temperaturat arrijnë në 30 gradë celcius
18/05 19:05
Top Channel/ ‘Zhduket’ ndërtesa më e lartë në botë, stuhia e rërës ‘përpin’ Burj Khalifa-n
18/05 18:37
Top Channel/ Shefja e Komisionit Evropian: 9 miliardë euro kredi për rindërtimin e Ukrainës
18/05 18:04
Top News- Përse Austria nuk hyn në NATO/Vjena neutrale, a do ndryshojë politika pas luftës
18/05 17:52
Top News- Erdogan e tha dhe e bëri…! / Bllokon hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO
18/05 17:44
Top News- Rrëzimi i avionit kinez, i qëllimshëm!/U mori jetën 132 njerëzve, çfarë ndodhi me Boeing
18/05 16:14
Top News- Atentat kundër Erdogan në Stamboll/I armatosuri tenton të hyjë në vilën e presidentit
18/05 16:11
Top News – Fjalëkryq me gazin rus në Evropë/Masat e BE dhe çfarë do të ndodhë pas 6 muajsh
18/05 16:10
Top News -Uuups…kryeministri bie mbi fëmijën / Po luante futboll me nxënësit në fushatë elektorale
18/05 15:45
Top News – Maroku ‘po merr frymë’ sërish / Kthehen turistët në vend pas izolimeve të covidit
18/05 15:45
Top News – Burj Khalifa nën ‘perde gri’ / Stuhia e rërës mbështjell ndërtesën më të lartë në botë
18/05 15:44
Top News – Vjen cikloni Yakecan / Erë e fortë e dallgë të mëdha në Uruguai
18/05 15:42
Top News – Princi Charles në Kanada / Udhëtim në jubileun e Mbretëreshës Elizabetë
18/05 15:41