Top Channel/ Italianët vërshojnë në Serbi për t`u vaksinuar, duan Pfizer dhe Sputnik
14/04/2021 12:19

Mjaftuan dy ditë pas publikimit të paketës së udhëtimit për vaksinim në Serbi, dhe agjensia e Viaggi Salvadori di via Ugo Bassi në Bolonja u mbyt nga kërkesat, thotë Corriere della Sera. 500 të tilla i kanë mbërritur nga i gjithë vendi, e madje edhe nga një Italian rezident në emiratet e bashkuara arabe. Një ortek i mirëfilltë kerkesash që ka vendosur nën trysni edhe mundësitë e vetë agjensisë për t`i bërë ballë. Një nga arsyet e këtij interesimi masiv nga ana e italianëve është fakti që duan të shkojnë aty ku mund të zgjedhin vetë se cfarë vaksine duan të bëjnë. Në bazë të mundësisë ekonomike të gjithsecilit, ofrohen modalitete të ndryshme transporti, fluturime me avionë të linjës, fluturime me charter, udhëtime në rrugë tokësore. Mes atyre që duan të imunizohen në Serbi, shumica kërkojnë Pfizerin, megjithatë ka edhe kërkesa specifike për Sputnikun rus. Në Itali nuk ma bëjnë vaksinën ruse, por unë atë dua, i ka thënë dikush operatorëve të agjensisë në fjalë. E përditeshmja italiane shkruan sakaq se fluksi i madd i kerkesave ka vene nën presion edhe vetë qeverinë serbe së ciëls i duhet të menaxhojë situatën, ndaj të interesuarit nuk mund të nisen pa lënë më parë takim ndërsa orari i përcaktuar i komunikohet disa ditë përpara.

Top News – Shqiptarët bien në kurthin anglez/ Transportonin para droge me tren, jo me bankë
14/05 22:54
Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00