Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06/2021 15:12

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka mbledhur në Vjenë në një samit të kryesuar prej tij krerë të Ballkanit Perëndimor. Kosova përfaqësohet atje nga kryeministri Albin Kurti, Shqipëria nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, Serbia nga kryeministrja Ana Bërnabic, Bosnja nga kryesuesi i Këshillit të Ministrave, Zoran Tegeltija, Maqedonia e Veriut nga kryeministri Zoran Zaev dhe Mali i Zi nga kryeministri Zdravko Krivokapic, thotë REL. Në samit po merr pjesë edhe përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak. Nga sa pohoi vetë shefi i ekzekutivit austrial, në samit do të garantohen vendet e rajonit se do të kenë mbështetje të plotë për reformat në rrugën drejt BE-së si dhe për luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Do të flitet gjithashtu edhe për luftën e përbashkët kundër emigracionit të paligjshëm, shkroi Kurz në Twitter. Vetëm pak ditë më parë, përfundoi në Bruksel samiti i vendeve anëtare të NATO-s, i pari me prani fizike që nga viti 2018 për shkak të pandemisë së koronavirusit. Aty u theksua vec të tjerash se Ballkani Perëndimor është një rajon me rëndësi strategjike për NATO-n e cila mbetet e përkushtuar fuqishëm ndaj aspiratave euro-atlantike të vendeve të rajonit dhe do të shtojë përpjekjet për të zgjeruar dialogun politik dhe bashkëpunimin praktik në mënyrë që të mbështeten reformat, e të promvohet paqja dhe siguria rajonale.

Top News – Në gjyq në moshën 100 vjeçare/Ish roje në kampin nazisit gjerman
02/08 22:53
Top News – Dozë shtesë vaksine në Gjermani/Vendimi pas përhapjes së variantit Delta
02/08 22:50
Top News – Turqia merr pamjen e ferrit mbi tokë/ Deri tani 8 viktima. Evakuohen turistët me varka
02/08 22:34
Top News – SHBA jep vendimin e madh/ Hiqen vizat edhe për kroatët për ‘tokën e premtuar’
02/08 22:26
Top News – Zyrtarisht të divorcuar! Ja çfarë u vendos në gjyqin e Bill dhe Melinda Gates
02/08 22:17
Top News – Gjermania ‘hap rrugët’ për shqiptarët/ Ambasada bën njoftimin zyrtar, bën me dije kushtet
02/08 22:17
Top Channel/ Sulmi ndaj çisternës, Britania e Madhe thërret ambasadorin iranian
02/08 22:06
Top News – Miliona europiane nuk do pushojnë/Nuk kanë të ardhura mjaftueshëm për të shpenzuar
02/08 21:53
Top News – Greqia ashpërson masat/ Pezullim nga puna për mësuesit që nuk vaksinohen
02/08 21:53
Top News – Rrëmbimi u urdhërua nga Lukashenko/ Atletja kërkon azil në Poloni. Arratiset i shoqi
02/08 21:46
Top News-Çmenden fansat e ‘La casa de Papel’/ Publikohet trailer i parë i sezonit të pestë
02/08 21:19
Top News – Shënohet viktima e parë e protestave/ 49 vjecari vdiq pas arrestimit nga policia gjermane
02/08 20:51
Top News-Greqi,një rrezik tjetër përvec vapës/ Micotaqis-Konsumoni sa më pak energji në orët e pikut
02/08 19:40
Top News – Luftë bandash në mes të Nju Jorkut/ Dy burra hapën zjarr duke plagosur 10 persona
02/08 19:39
Top News – 30 përqind e rasteve, në Evropë/ OBSH-Mbi 60 mln të infektuar me Covid 19 në Evropë
02/08 19:39
Top News – Pritet rritja e çmimit të vaksinave/ Shkak, kostoja e përshtatjes për variantet e reja
02/08 19:39
Top News – Mediet serbe ngrenë alarmin/ ‘10 vende tërhiqen nga njohja e Kosovës’
02/08 18:33
Top News – Covidi rikthehet në Kinë / Varianti “Delta” nuk ndalet, rriten shqetësimet
02/08 16:56
Top News – Përvëlohet Greqia/ Dy ditët më të nxehta, thyhen rekordet
02/08 16:22
Top News – Skandal në Borsh! Vazhdon ‘krimi mjedisor’ ja si duket plazhi
02/08 16:22