Top Channel/ Hetimi i votës, tension në Kuvend. PS braktis mbledhjen
27/10/2021 19:37

Paralelisht me hetimin parlamentar për zgjedhjet e 25 prillit, demokratët kërkojnë ngritjen e komisionit parlamentar për reformën zgjedhore. Detyra 6 mujore e komisionit bipartizan krahas ligjit te ri zgjedhor për opozitën duhet te jete edhe hartimi i ndryshimeve kushtetuese. Konsensusi për një reformë zgjedhore të dakordësuar duket i vështirë për shkak të konfliktualitetit mes palëve që po dështon edhe hetimin parlamentar për zgjedhjet, pasi puna ka ngecur ende te miratimi i rregullores se brendshme. Socialistët braktisen mbledhjen, por demokratët e vijuan edhe pse kuorumi mungonte. Me largimin e mazhorancës, sinjali i transmetimit për mediat u fik. Ky ishte momenti kur kryetari i Komisionit kërcënoi administratën me padi penale, pas përplasjes me Lefterie Luzin, e cila ne Kuvend mban postin e drejtoreshës se shërbimeve për Komisionet. Për të kthyer normalitetin ne Kuvend , mazhoranca paralajmëroi se do kërkojë masa disiplinore për kryetarin e Komisionit Hetimor. Enkelejd Alibeaj e sheh lëvizjen e socialisteve si alibi për të bllokuar thirrjen ne Kuvend te kryetarit te tyre.

Top Channel/ Durrësi ndriçon nga atmosfera dhe dekoret festive! Ndizen dritat e pemës në sheshin e qytetit
04/12 21:32
Top Channel/ Në klasë me dritare hapur/ Dimri vështirëson procesin mësimor për shkak të të ftohtit
04/12 20:02
Top Channel/ Ligji që zbulon kompanitë offshore/Kërkohet krijimi i regjistrit për pronarët përfitues
04/12 19:57
Top Channel/ Mishi shqiptar nuk eksportohet! Veterinerët:Shkak mosrregjistrimi e pasiguria e rritjes
04/12 19:53
Top Channel/ Blerjet ‘online’: Vendoset e drejta e konsumatorit të kthejë mallrat brenda 14 ditësh
04/12 19:46
Top Channel/ Shfuqizohet noteria për në burgje/ Urdhri pas ankesës së shoqatës së avokatëve
04/12 19:39
Top Channel/ Shkodër, të dyshuarit vrasës, “burg 30 ditë”! Familjarët: Djali ishte në Kosovë
04/12 19:36
Top Channel/ Kërkesë e lartë për vaksinën e tretë/Numri i vaksinimeve për herë të parët është i ulët
04/12 19:32
Top Channel/ Rama takim me biznesmenët në Miçigan: Folëm për “Ballkanin e Hapur” dhe tregun e lirë
04/12 19:06
Top Channel/ Atmosferë festive në kryeqytet, ndizen dritat e pemës në “Sheshin Skënderbej”
04/12 19:05
Top News- Miliona euro dëm nga keqmenaxhimi i ujit, Balluku kritika kryebashkiakëve
04/12 16:14
Top Channel/Reforma e ujit të pijshëm, Balluku: Miliona euro dëm, bashkitë të angazhohen seriozisht
04/12 15:55
Top News-Emigrantë brenda makinës me qira/Arrestohet 41-vjeçari dhe një grua, të dënuar më pare
04/12 15:52
Top News – ‘Qante në shi, varrosi 10 vetë!’ / Historia e shqiptarit që humbi gjithë familjen
04/12 15:49
Top News- Kryeministri publikon videomesazhet e të sëmurëve që refuzuan vaksinimin
04/12 15:47
Top News-31 shërbime nga Fondi Social/Shkozet, Manastirliu-Zgjerojmë hartën e shërbimeve
04/12 15:27
Top Channel/ Gjyqi për vrasjen e ish deputetit/ Të arrestuar Kristian Kelmendi, dhe Marjan Kola
04/12 15:19
Top Channel/ Shkollat kanë pak psikologë/ Ankohen për mundësinë e pakët të ndjekjes së konflikteve
04/12 15:09
Top Channel/ Nisma për parandalimin e vrasjeve/ Diskutimi për dy ngjarjet e rënda më fëmijët
04/12 15:08
Top News – U vranë dhe u futën në valixhe / Nis gjykimi i të fejuarës së djalit të çiftit Pasho
04/12 14:53