Top Channel/ Hetim nga prokuroria e antiterrori. Regjistrohet çështja penale për…
27/10/2021 19:36

Prokuroria e Krujës shpreson që përmes hapjes së hetimeve për akuzen e ndotjes së ujit me pasojë shëndetin e qytetarëve, t’i japë përgjigje pyetjes se si u infektua uji i pijshëm dhe cilat janë institucionet përgjegjëse që shpërdoruan detyrën duke sjellë nga kjo neglizhencë helmimin e gati 500 banorëve. Burimet e sigurta të Top Channel treguan se gjatë ditës përveç sekuestrimit të një sërë dokumentash , janë marrë në pyetje nga prokurorët lokale zyrtarët e ujësjellësit që këmbëngulin se depoja e ujësjellësit të qytetit ishte klorifikuar dhe depozita është brenda parametrave. Por ata nuk kanë shpjeguar dot se si janë çarë tubacionet dhe përse nuk është ndërhyrë për t’i penalizuar të dyshuarit që ka dyshime të forta se nga ndërhyrjet e parregullta në rrjet kanë pas sjellë kontaminimin e ujit të pijshëm në Krujë që nga analizat rezultoi me streptokok fekal dhe esheria coli. Nga ana tjetër prokuroria bën me dije se përveç analizave të kryera nga ISHP që konfirmon ndotjen bakteriale , priten po ashtu edhe analizat e kryera ndaj pacientëve që shfaqen probleme shëndetësore duke përfunduar në spital. Në rast se prokuroria e Krujës vërteton dyshimet mbi veprën e ndotjes së ujit , atëherë të dyshuarit rrezikojnë deri në dhjetë vjet burg.

Top News-Qeni zbulon shqiptarin trafikant/19 pako kokainë me vlerë 1.5 milionë euro
02/12 23:22
Top News-‘Zonja e drogës’ kapet në Itali/ Vajza nga Shqipëria, lidhje me politikën
02/12 21:14
Top News-Dasmë në shtëpinë e Big Brother Vip/Kush është çifti? Për ta këndoi Irini Qirjako
02/12 20:30
Top News – Hakmarrja e Kosovës pas vendimit serb/ Beogradi u ndaloi hyrjen 4 ministrave shqiptarë
02/12 20:06
Top Channel/ Erozioni shkatërron tokat/ Shkodër, lumi Drin merr para edhe tokat bujqësore
02/12 19:47
Top Channel/ Urdhri i ministres së Arsimit: Mësuesit e dënuar, jo më në shkolla!
02/12 19:46
Top Channel/ Përse burrat rrahin gratë? Gjyqtarja tregon arsyet e dhunës në familje
02/12 19:45
Top Channel/ Të dyshuarit për vrasjen në polici/ Shkak për atentatin ndaj Pashk Ujkës një borxh
02/12 19:43
Top Channel/ Ligjshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit/ Kushtetuesja foli, radha e Metës
02/12 19:41
Top News-Bien viktimat në 24 orët e fundit/Ja sa testime dhe infektime pati në të gjithë vendin
02/12 19:38
Top News-Një tjetër kryetar ikën nga PD/Xhaferraj jep dorëheqjen, Basha e zëvendëson
02/12 19:38
Top News-Tragjedia në Bullgari me 45 viktima/Hetime ndërkombëtare për shkakun e aksidentit
02/12 19:22
Top Channel/ Përfshihet nga flakët banesa në Gjirokastër, shkak soba e drurit
02/12 18:58
Top News – Shmanget tragjedia në Gjirokastër/ Bie zjarr në banesë, shpëton mrekullisht familja
02/12 18:54
Top News- Italia mision para Krishtlindjes/Nis vaksinimi emergjent i fëmijëve me Pfizer
02/12 18:43
Top News – Ekzekutimi që kushtoi 30 mijë euro/ I riu u pagua për të vrarë ish-deputetin Ujka?!
02/12 18:43
Top News- Të pavaksinuarit në karantinë/Pas Austrisë, edhe Gjermania me ‘dorë të hekurt’
02/12 18:28
Top News- Protesta e radhës për padrejtësinë, personat me aftësi ndryshe hyjnë në Kuvend
02/12 18:27
Top News- Dhunimi i medias, kallëzohet kreu i AKEP/ Shoqëria Civile protestë para Kuvendit
02/12 18:27
Top News – Kushtetuesja, ‘urdhër’ për Ilir Metën/ Datë e re për zgjedhjet e pjesshme lokale
02/12 18:22