Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06/2021 14:02

Një dy vjecar në Mbretërinë e Bashkuar është duke luftuar për jetën pasi gëlltiti padashur sasi të mëdha kanabisi. Gjendja e fëmijës së shtruar në Royal Belfast Hospital është e rëndë. Mësohet se ai është vendosur në intubim, megjithëse duket i stabilizuar për momentin. Pesë persona, ndër të cilët një 25 vjecar dhe një femër 20 vjece janë vënë në pranga për “mizori ndaj një të mituri”. Incidenti pason paralajmërimet e lëshuara për shkollat në Irlandën e Veriut në fillim të muajit lidhur me ëmbëlsirat që përmbajnë sasi të rrezikshme vaji kanabisi. Zyrtarët thone se kjo substancë ka pasoja të forta tek të miturit për shkak të masës së tyre të vogël trupore e mund t`i shkaktojë halucinacione, të vjella e humbje të vetëdijes. Agjensia e shëndetit publik në Britani i dërgoi një paralajmërim ministrisë së arsimit ku theksohej se ka disa produkte që duken si pako karamelesh të njohura me paketime shumëngjyrëshe, dhe vizatime që tërheqin të miturit, në fakt përmbajne ekstrakt kanabisi. Aty përmendet dhe rasti i një 9 vjecareje që ka përfunduar në urgjencë pasi gjeti një pako të tillë në tokë dhe e konsumoi. Duket se ka pasur disa incidente të ngjashme në vend ku fëmijët janë shtruar në spital pasi kanë ngrënë ëmbëlsira të spërkatura me kanabis.

Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50
Top Channel/ Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë në shtator
05/08 11:17
Top Channel/ Nuk ndalet Rihanna! Zyrtarisht miliardere
05/08 10:38
Top News-Mbante tankun në shtëpi/ Gjermani, gjobitet me 250 mijë euro pensionisti
05/08 10:33
Top Channel/ Disa shtete planifikojnë dozën e tretë të vaksinës, OBSH i kritikon:Po vendet e varfra?
05/08 02:13
Top Channel/ Francë, flamingot dynden drejt kriporeve, ekspertët analizojnë gjendjen shëndetësore
04/08 22:52
Top News-1 vit nga shpërthimi i Beirutit/ Qytetarët në protestë, kërkojnë drejtësi
04/08 22:06
Top News – Përmbytjet rrezikojnë globin/Ndryshimet klimatike, pasoja të rënda deri në 2030
04/08 22:06
Top Channel/ Nuk është muzika! Çfarë e bëri Rihannën miliardere?
04/08 21:47
Top Channel/ Dua Lipa po i djeg pushimet në jug! Daily Mail, disa shkrime për artisten e Shqipërinë
04/08 21:41
Top News – Kundër dozës së tretë të vaksinës/OBSH-të pezullohet deri në fund të shtatorit
04/08 21:39
Top News-Lojërat Olimpike të Tokios/ Shkon në 322 numri i personave të infetkuar
04/08 21:38
Top News-160 zjarre, nën kontroll/ 14 ende aktive, vijon puna për shuarjen e flakëve
04/08 19:24