Top Channel/ Gripi nuk po ikën/ Çdo javë janë 15.478 raste të prekur. Fëmijët po e vuajnë më shumë
29/02/2024 19:56

Si asnjëherë tjetër në fund të muajit shkurt vendi ynë nuk ka pasur këtë sitautë të rënduar gripale , gjë e cila konfirmohet edhe nga mjekët pediatër të cilat kanë fluks të shtuar të fëmijëve të vegjël që kërkojnë ndihmë mjekësore që nga fundi i muajit dhjetor dhe pa u ndalur edhe këto ditë të fundit të muajit kur në fakt pritej përmirësimi i situatës .Edhe të dhënat më të fundit që vijnë nga Instituti i shëndetit publik është se ka një qqqëndrueshmëri të kurbës së infeksioneve respiratore cila duket në këtë grafik që pas një zbritje që kishtë pësuar dy javë më parë . Nga Insituiti i shëndetit publik raportohet se janë 15 478 raste me infeksione respiratorë në javënë 8 të këtij viti .Dhe sikundër duket në kët grafik e krahasuar kjo me një vit më parë kur kurba ka qenë në zbritje gjatë 2024 vihet re një qëndrueshmëri e saj .Madje në qytete si Durrësi ,Vlora , Korca Berati Lezha e të tjërë ku vihet re rritje e nurmit të rasteve të prekura ndërkohë që Tirana ka një rënië të lehtë por sërish ka shumë të prekur . Edhe pse infeksionet respiratorë kanë prekur të gjitha grupmoshat ata që po e hasin më shumë janë fëmijët e vgëjl nga 1 deri në 4 vjec por edhe ata të moshës shkollore gjë e cila konstatohet edhe mësuesit nëpër shkolla të cilët konstatojnë mungesate shumta të nxënësve . Por krahas viruseve të gripit ka një rritje të lehët edhe të fruthit në vendin tonë . Ka mbërritur në 31 numri i fëmijëve të infektuarve më fruth dhe ajo cfarë e bën problematikë sitautën është se në vendin tonë ka një numër të lartë personash të pavaksinuar ndaj kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse.Vetëm në Tiranë përllogariten të jenë afro 13 mijë të pavakasinuar . E kur virusi i fruthit gjen të pavaksinuar krijon vatra të reja duke rrezikuar jo vetëm ata prindërit e të cilëve kanë refuzuar vaksinën por edhe foshnje të vogla të ciklët edne nuk kanë mbushur moshëne vaksinimit

Top Channel/ Qendra e Athinës kthehet në “shesh lufte”, përplasje mes tifozëve dhe policisë greke
19/05 21:05
Top News/ Po pastronte çiften, humb jetën 45-vjeçari, arma iu shkrep aksidentalisht
19/05 21:04
Top Channel/ Arma e gjahut që po pastronte dyshohet se iu shkrep aksidentalisht, vdes 50-vjeçari
19/05 21:02
Top News/ Zhduket presidenti iranian! helikopteri bëri ulje të detyruar, ushtria ‘në këmbë’
19/05 20:48
Top News/ Vizita në Athinë dhe çështja ‘Beleri’, Mitsotakis: Integrimi i Shqipërisë kalon nga ne
19/05 20:44
Top Channel/ Turizëm në 4 stinë, si ka ndryshuar trendi në Shqipëri vitet e fundit
19/05 19:58
Top Channel/ Pas takimit të Ramës në Athinë, Mitsotakis presion Shqipërisë: Europa juaj varet nga ne
19/05 19:51
Top Channel/ Qëllon me çifte vajzën dhe vetëvritet!Kritike gjendja 40-vjeçares. Krimi pas konfliktit
19/05 19:47
Top Channel/ Gjykata lë në burg 9 të arrestuar.Përfshirja e politikës me krimin, SPAK ka fashikuj…
19/05 19:38
Top News/ Kërcënimet e Serbisë shqetësojnë Kurtin/ Kryeministri i Kosovës kërkon ndihmën e SHBA
19/05 18:36
Top News/ Durrësi çel sezonin turistik/ Turistët ‘pushtojnë’ bregdetin e Adriatikut
19/05 18:35
Top News/ Rama i zhgënjyer nga Kurti/ Kryeministri: Ditën që prezantoi kandidatët hëngrëm spageti
19/05 18:35
Top News/ Plagos vajzën dhe më pas vret veten. Lushnjë, 40-vjeçarja në gjendje të rëndë
19/05 17:54
Top News/ Pjesë e grupeve kriminale, kush janë 9 të arrestuarit që dolën para gjykatës
19/05 17:54
Top Channel/ Babai plagosi vajzën e vrau veten, i afërmi: Ishte divorcuar, fëmijët rrinin me të atin
19/05 17:26
Top Channel/ “Njerëzit më të nderuar”, fqinji i viktimës: U habitëm se nuk dëgjuam as krismën
19/05 17:23
Top Channel/ Flasin fqinjët e familjes ku babai plagosi të bijën dhe vrau veten: Kohët e fundit…
19/05 17:17
Top Channel/ E rëndë në Lushnjë! Babai qëllon vajzën, me pas vret veten
19/05 16:44
Top Channel/Çelet sezoni turistik në Durrës/Më shumë kërkesa nga pushuesit, pritet rekord vizitorësh
19/05 15:20
Top Channel/ Megaoperacioni i SPAK, sot masa e sigurisë për 9 të arrestuar
19/05 15:13