Top Channel/ Greqia në alarm për turizmin, Ministri niset urgjent në Berlin, Varshavë dhe Londër
09/05/2021 12:21

Menjëherë pasi është mësuar lajmi se Greqia nuk është në listën jeshile të 12 vendeve pa karantinë që do të mund të vizitojnë turistët britanike dhe gjermane pas 17 Majit për shkak të situatës epidemiologjike ende të rënduar, qeveria greke është vënë në alarm për të shpëtuar turizmin, sektorin e saj kryesor të ekonomisë, pasi filluan edhe anulimet e para të rezervimeve. Ministri i Turizmit, Xaris Theoharis është nisur urgjent në Berlin, Varshavë dhe më pas në Londër për të biseduar me autoritetet dhe zyrat e mëdha turistike të këtyre vendeve. Berlini dhe Londra kane cilësuar se Greqia, ashtu si edhe Spanja e Franca janë ende në hartën me ngjyrë portokalle dhe jo jeshile, ndaj dhe të gjithë ata që duan t’i vizitojnë ato kur të kthehen, duhet t’i nënshtrohen një karantine 10 ditore. Vërtet qe masa ne fjale është e përkohshme dhe do te shqyrtohet përsëri në fund të majit, por Athina kërkon të mos humbasë as edhe një ditë. Tregu britanik është tregu i dytë më i rëndësishëm për turizmin grek pas atij gjerman, pasi në 2019 kanë vizituar Greqinë 3.5 mln britanikë, që sollën edhe të ardhura prej 2.56 mld euro. Ndërsa nga Gjermania mbërritën në të njëjtin vit 4mln turistë me xhiro gati prej 3 mld euro. Edhe viti i kaluar , i cunguar për turizmin për shkak të pandemisë solli 1 mln britanikë dhe 1.5 mln gjermane duke dhënë një frymëmarrje shprese për vendin.

Top News – Abazoviç kundër Gjukanoviçit / URA do të votojë për shkarkimin e presidentit
24/09 16:27
Top Channel/”Hakmarrja” e Abazovic: Do votojmë shkarkimin e Gjukanovicit, peng i tij për 30 vjet!
24/09 11:48
Top News – 41 firma kundër Gjukanoviçit / Mal i Zi, nis procedura për shkarkimin e presidentit
23/09 15:32
Top News – Maskohej si polic bashkiak për të vjedhur/Policia greke, pranga hajdutëve te bankave
23/09 13:31
Top News – Qëndrimi amerikan për Ballkanin e Hapur/Yuri Kim, apel dhe për vendet e tjera të rajonit
22/09 15:21
Top News-Shqipëria humb tregjet e Kosovës/Eksportet, rënie me 40 përqind në 8 muaj
22/09 13:37
Top News – Vuçiç ‘i hidhur’ në OKB: Ku dallon tërësia tokësore e Ukrainës nga ajo e Serbisë?
22/09 12:14
Top News – Kosova në NATO, qëllim strategjik / Osmani takon Stoltenberg: Garanci sigurie në Ballkan
22/09 12:06
Top News-Vuçiç-Luftë botërore për 1 ose 2 muaj/Presidenti trondit Ballkanin nga fjalimi në Nju Jork
21/09 18:35
Top News – ‘Korniza e re’ e dialogut Kosovë-Serbi / Kurti: Nuk komentoj dokumente pa autor
21/09 15:42
Top News-Çfarë pritet ‘të shpërthejë’ në Kosovë?/NATO paralajmëron, Vuçiç kërcënon,ambasadat ikin…
21/09 14:04
Top News – Asnjë shans për Kosovën në OKB! / Vuçiç kërcënon në Nju Jork: Gjithçka ka pasoja
21/09 13:52
Top News – Osmani takon Escobar në Nju Jork / Njohje reciproke në fund të dialogut
21/09 12:41
Top Channel/ Kosova hap zyrë në Preshevë! Sinani, PDK dhe Arifi: Po përçahen shqiptarët
21/09 12:12
Top News – Zbulohet tjetër plantacion ‘gjigand’ droge/Të arrestuar 2 shqiptarë në zonën e Olimpit
21/09 11:50
Top News – BE i premton ndihmë Ballkanit / Për sigurinë energjetike dhe kërcënimet kibernetike
21/09 11:23
Top News – Tjetër ç’njohje për Kosovën…?! / Vuçiç nga Nju Jorku: Kam një lajm të mirë
21/09 11:09
Top News-Borrell bën bashkë liderët e Ballkanit/Vuçiç takon Ramën-Ballkani i hapur, e ardhmja
20/09 22:42
Top News- Nuk ka ‘tym të bardhë’ në Mal të Zi /Gjukanoviç refuzon emrin për kryeministrin e ri
20/09 21:13
Top News-DEA amerikane zbulon kokainën në Pire/Kishte destinacion Ballkanin, vlera mbi 6 mln euro
20/09 20:53