Top Channel/ Greqia në alarm për turizmin, Ministri niset urgjent në Berlin, Varshavë dhe Londër
09/05/2021 12:21

Menjëherë pasi është mësuar lajmi se Greqia nuk është në listën jeshile të 12 vendeve pa karantinë që do të mund të vizitojnë turistët britanike dhe gjermane pas 17 Majit për shkak të situatës epidemiologjike ende të rënduar, qeveria greke është vënë në alarm për të shpëtuar turizmin, sektorin e saj kryesor të ekonomisë, pasi filluan edhe anulimet e para të rezervimeve. Ministri i Turizmit, Xaris Theoharis është nisur urgjent në Berlin, Varshavë dhe më pas në Londër për të biseduar me autoritetet dhe zyrat e mëdha turistike të këtyre vendeve. Berlini dhe Londra kane cilësuar se Greqia, ashtu si edhe Spanja e Franca janë ende në hartën me ngjyrë portokalle dhe jo jeshile, ndaj dhe të gjithë ata që duan t’i vizitojnë ato kur të kthehen, duhet t’i nënshtrohen një karantine 10 ditore. Vërtet qe masa ne fjale është e përkohshme dhe do te shqyrtohet përsëri në fund të majit, por Athina kërkon të mos humbasë as edhe një ditë. Tregu britanik është tregu i dytë më i rëndësishëm për turizmin grek pas atij gjerman, pasi në 2019 kanë vizituar Greqinë 3.5 mln britanikë, që sollën edhe të ardhura prej 2.56 mld euro. Ndërsa nga Gjermania mbërritën në të njëjtin vit 4mln turistë me xhiro gati prej 3 mld euro. Edhe viti i kaluar , i cunguar për turizmin për shkak të pandemisë solli 1 mln britanikë dhe 1.5 mln gjermane duke dhënë një frymëmarrje shprese për vendin.

Top Channel/ Priten lehtësime pas 1 korrikut/ Greqia mund të liberalizojnë shkëmbimet me Shqipërinë
21/06 15:35
Top Channel/ Abazovic i përvishet Serbisë për Srebrenicën: “Nuk ju pyesim ju- Mali i zi, i pavarur”
21/06 14:39
Top Channel/ Greqi, dalin pamjet e fundit përpara vrasjes së 20 vjecares- familja mohon pilotin!
21/06 14:16
Top News – Kontestohen zgjedhjet në Armeni/ Pashinian shpall fitoren, opozita-pati manipulime
21/06 14:01
Top News – Kosovë – Serbi, po afron takimi/ Borrell informon nesër ministrat e BE mbi dialogun
21/06 14:00
Top News – Përdhunohet 50 vjeçarja shqiptare/ Shokohet opinioni në Greqi, autori një Bullgar
21/06 14:00
Top Channel/ “Kaloni kufirin me këmbë”, policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 11:59
Top News – Kufirin mund ta kaloni në këmbë!/ ‘Loja’ greke në pikat e Kapshticës e Kakavijës
20/06 11:26
Top News – Leksion nga FBI për krimin makabër/ Dyshimet ishin, por mungonin provat e vrasjes
20/06 11:06
Top Channel/ Greqia pengon anijet turistike/ Paqartësi për urdhrin e lejimit të shqiptarëve për turizëm
19/06 19:41
Top Channel/ Akuza për grekun që vrau gruan/ Me pranga në duar para hetuesve pranon krimin
18/06 19:29
Top Channel/ Greqia lejon shqiptarët për turizëm. Pas datës 28, do ketë një vendim të ri
18/06 15:06
Top Channel/ Vrasja e Caroline, mediat greke permendën shqiptarët- ngrihet Komuniteti i emigrantëve!
18/06 14:40
Top Channel/ “Lotë krokodili”, fotot që postonte i shoqi i 20 vjecares katër ditë pas vrasjes!
18/06 14:38
Top News – Mohoi genocidin e Srebrenicës/ Shkarkohet ministri i drejtësisë së Malit të Zi
18/06 13:56
Top Channel/ Mohoi genocidin e Srebrenicës, shkarkohet ministri malazez
18/06 13:31
Top News – Ora elektronike zbuloi vrasjen makabër/ Gënjeshtra e bardhë me shqiptarët e hetuesve
18/06 12:03
Top News – Të gjitha provat kundër pilotit/ Greqi, bashkëshorti i 20 vjeçares pranon vrasjen
17/06 21:41
Top News – Pengmarrja e çmendur e shqiptarit/ Kërkoi 1.8 milionë euro për të liruar greken
17/06 16:13
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në sytë e foshnjes, policia greke arreston bashkëshortin!!!
17/06 15:04