Top Channel/ Greqia mbështet Kosovën, “ Të liberalizohen vizat”!
20/04/2021 15:40

Ambasadorja Chryssoula Aliferi, drejtuesja e Zyrës ndërlidhëse të Athinës në Prishtinë, pohoi për Radion Europa e Lirë se Greqia mbështet Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave dhe në rrugën e saj europiane, edhe pse pozicioni i vet kundrejt pavarësisë, "mbetet i pandryshuar". Greqia, sipas Aliferit, përkrah konsolidimin e paqes, demokracisë, stabilitetit, sigurisë, zhvillimit ekonomik si dhe sundimin e ligjit në rajonin e Ballkanit Perëndimor. “Në këtë sfond, Athina zyrtare ka qenë një mbështetëse e fuqishme e perspektivës europiane për të gjithë partnerët e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Prishtinën, si dhe dialogun ndërmjet Prishtinë dhe Beogradit nën ndërmjetësimin e BE-së", u shpreh ajo. Aliferi po ashtu përsëriti se Athina zyrtare e ka ftuar ministren e re të Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla për vizitë zyrtare dhe se “data për këtë do të caktohet në kohë”. Gjatë një takimi me Aliferin në 1ë prill, kryeministri i Kosovës Albin Kurti kishte insistuar që Greqia të njohë pavarësinë. Ajo është në mesin e pesë shteteve anëtare të BE-së, qe ende refuzojnë ta hedhin këtë hap.

Top News – Vuçiç: Ndryshimi i kufijve/ ‘Është i mundur vetëm me mandatin e OKB’
15/05 19:22
Top News – Vrasësit e shqiptarëve në Beograd/ Si dështoi plani për vrasjen e Millosheviçit
14/05 21:59
Top Channel/ Kërkohet armatosja e grekëve: “Kemi fqinj të këqinj, mos lejojmë të na vrasin e..”
14/05 20:08
Top News – Greqia nis sezonin turistik/ Me shpresën për ringritje pas pandemisë
14/05 18:05
Top Channel/ Mbështetje Tiranës dhe Shkupit/ Ministrat e Jashtëm të BE me homologët e të dy vendeve
14/05 12:12
Top Channel/ “Të hapen kufijtë me Shqipërinë”, kërkesa e deputetëve të Kosturit për qeverinë greke
13/05 01:39
Top Channel/ Greqi, vaksinime në ishuj/ Të gjithë banorët do marrin Johnson & Johnson
12/05 12:22
Top Channel/ Tronditet Greqia, vritet nëna e re në sy të bashkëshortit dhe foshnjës 11 muajshe
11/05 19:57
Top News – Krim makabër në Athinë/ Vrasin 20 vjeçaren, e lënë pranë foshnjes
11/05 10:51
Top Channel/ Greqia kthen nxënësit në shkolla/ Restorantet dhe kafenetë u hapën javën e kaluar
10/05 19:45
Top Channel/ Greqia në alarm për turizmin, Ministri niset urgjent në Berlin, Varshavë dhe Londër
09/05 12:21
Top News – Rreth 100 mijë persona të vaksinuar/ Maqedoni e veriut fillon të marrë frymë
08/05 19:00
Top News – Padi për gjenocid kundër Serbisë/ Kurti: Prioritet i qeverisë, do dorëzohet në hagë
07/05 22:10
Top Channel/ Opozita greke protestë paqësore në Athinë (Pamjet)
06/05 17:36
Top Channel/ Ministri maqedonas për anëtarësimin: të mos e humbasim shansin e qershorit!
03/05 11:45
Top Channel/ Pashka në Greqi, Kryeministri: Festojmë me shpresën se pandemia po shkon drejt fundit
02/05 12:13
Top News – Gjykata speciale e Hagës/ Refuzon kërkesën e thacit për lirim të përkohshëm
30/04 22:11
Top News – 46 viktima në një ditë/ Maqedonia e veriut, bilanc negativ i covid 19
29/04 22:34
Top News – Vuçiç i kundërpërgjigjet Osmanit / ‘As mos ëndërroni që Serbia ta njohë Kosovën’
28/04 17:45
Top News – Takimi i 11 majit në Bruksel / Kurti injoron Borrell- nuk do të marr pjesë
28/04 17:36