Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05/2021 17:19

Një viktimë e përdhunimit gjatë luftës së viteve 1990, ligjvënësja Vasfije Krasniqi-Goodman në Kosovë guxoi të flasë hapur për ato momente te tmerrshme. Krasniqi-Goodman e ka zgjeruar fushëbetejën e saj dhe kërko sot të luftojë për të drejtat e grave që shpesh trajtohen si qytetare të dorës së dytë, thotë AFP. Agjensia e njohur e lajmeve kujton sesi në zgjedhjet e fundit parlamentare gratë arritën një nivel të paprecedent përfaqësimi politik, edhe pse rruga e barazisë në këtë shpqëri të dominuar më shumë nga meshkujt, mbetet e vështirë. Arsyeja e vetme përse jam këtu është të jem zëri i tyre dhe t`u jap forcë e kurajo. Të ngre zërin dhe të kërkoj drejtësi për krimet nëpër të cilat kemi kaluar. Ne duhet të ndryshojmë mentalitetin e familjeve, burrave dhe grave. Sepse krimet u kryen kundër vullnetit tonë. Të gjithë e dime se përdhunimet kanë ndodhur, madje edhe në prani të familjes, por ata janë përpjekur gjithmonë t`i injorojnë. Përdhunumi i Vasfije Krasniqi-Goodman ishte një prej mijëra episodeve të tilla gjatë luftës së Kosovës, por ende edhe sot ajo është e vetmja viktimë që ka folur hapur dhe tani këmbëngul për një ndryshim radikal të shoqerisë. Ajo është pjesë e një numri rekord femrash të zgjedhura deputete këtë vit në kuvendin e Kosovës, të shtyra në pushtet sic thotë AFP nga një valë zemërimi mbi dhunën në familje, mungesën e mundësive ekonomike dhe paragjykimeve që kanë hedhur rrënjë..

Top News – Kosovë e Serbi, si SHBA e Kanada/ Ujmani në menaxhim të përbashkët, si lumi Columbi
23/06 20:09
Top Channel/ Kosova dyfishon eksportet/ Importet shkojnë në 1.9mld €. Të ardhurat, 121mln € më shumë
23/06 19:44
Top Channel/ Kosova lejon dasmat/ Jo më shumë se 200 persona dhe deri në orën 22.45
22/06 19:50
Top Channel/ Dialogu Kosovë-Serbi, asnjë plan/ Ja çfarë i kërkon Opozita i kërkon qeverisë Kurti
21/06 19:39
Top Channel/ Kosova padit Malin e Zi, kërkon 4.500 metra katrorë territor!
21/06 15:26
Top Channel/ Aplikacioni “spiun” në Kosovë/ Qytetarët dërgojnë foto, policia gjobit shkelësit
21/06 12:24
Top Channel/ Ministrat e jashtëm të BE-së, Borell “jep llogari” për dialogun Kosovë-Serbi
21/06 12:05
Top Channel/ Pushohen nga puna infermierët/ Spitalet e Kosovës largohen ata që shërbyen në pandemisë
19/06 19:44
Top News – Kurti kundër ambasadorit amerikan/ ‘Në asnjë mënyrë asosacione me bazë etnike’
18/06 01:07
Top Channel/ Kurti nuk lëshon pe as përballë ambasadorit të SHBA: Asociacion njëetnik, nuk ka!
17/06 12:31
Top News – EULEX ‘bujt’ edhe 1 vit në Kosovë/ Osmani zgjat mandatin e misionit, skadonte këtë muaj
15/06 22:53
Top News – Haradinaj: Kurti dështoi në Bruksel/ ’Pse njohja e Kosovës nuk është prioritet i tij…’
15/06 22:52
Top News – Daka: Do ta hedh në gjyq Osmanin/ Ish kreu i KQZ tha se presidentja e ka kërcënuar
15/06 20:21
Top News – Kosova në zgjedhje lokale/ Presidentja cakton datën, do mbahen më 17 tetor
15/06 13:22
Top Channel/ Të dënuarit për terrorizëm. Nuk pranojnë të çradikalizohen në Kosovë
15/06 12:33
Top News – Osmani i kërkon dorëheqjen/ Shefja e KQZ-së, Valdete Daka refuzon…
14/06 16:43
Top News – Edhe Kosova në deklaratën e NATO-s/ Mbështetje për dialogun dhe përkushtim për sigurinë
14/06 16:38
Top News – Kosova, 14 vite me flamurin e ri/ Si sot në vitin 2007, shpallej konkursi ndërkombëtar
13/06 18:05
Top Channel/ Protestë pro-UÇK. Veteranët mblidhen në Prishtinë
12/06 15:29
Top News – 22 vite nga ndërhyrja e NATO-s/ Kosova feston ditën e çlirimit të saj…
12/06 13:25