Top Channel/ Gjermania sulmon Rusinë, “Nuk na hedh dot hi syve”!
14/04/2021 16:20

Gjermania akuzoi ashpër Rusinë se me grumbullimin e trupave në kufirin ukrainas dhe në gadishullin e Krimesë, po kërkon të provokojë. “Bindja ime është se pala ruse është po bën gjithcka që mundet për të nxitur një reagim”, tha ministrja gjermane e Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer për televizionin publik ARD.“Bashkë me Ukrainën, ne nuk do të hyjmë në këtë lojë”, u shpreh ajo dhe shtoi se është e qartë se Rusia “është duke pritur ndonjë lëvizje nga NATO për të pasur një pretekst që të hidhet në veprim”. Disa fotografi, incizime dhe të dhëna tjera sugjerojnë se ka lëvizje të mëdha të njësiteve ushtarake ruse drejt apo afër kufirit me Ukrainën dhe Krimenë e ankesuar nga Moska më 2014, gjë që ka rritur shqetësimet se Rusia po pergatitet të dërgojë trupa në Ukrainë. Kievi dhe Perëndimi po ashtu fajësojnë separatistët e përkrahur nga Rusia, që kontrollojnë rajonet lindore të Donetskut dhe Luhanskut, për përshkallëzimin e fundit të situates. Moska vetë e drejton gishtin e fajti nga Ukraina. Kramp-Karrenbauer tha se nëse “ kjo është manovër, siç pretendon pala ruse, ekzistojnë procedura ndërkombëtare përmes së cilave një palë mund të krijojë transparencë dhe besim”.

Top News – ‘Dita e Zemëratës’ në Palestinë/ Përgjaken edhe protestat e solidarizimit me gazën
18/05 22:14
Top News – Mesdheu ‘gllabëron’ emigrantët/ Mbi 50 të humbur në brigjet e Tunizisë, shpëtohen 33
18/05 21:49
Top Channel/ Palestinezë hapin zjarr ndaj ushtarëve izraelitë në protestën e Bregut Perëndimor
18/05 21:16
Top Channel/ Palestinezët përleshen me forcat izraelite gjatë demonstratës në postbllokun e Nablus
18/05 21:15
Top Channel/ Hungaria dënon qëndrimet ‘e njëanshme’ të BE për sulmet izraelite mbi Gaza – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Ushtria ndalon mijëra emigrantë që hyjnë në territorin spanjoll Ceuta – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Palestinezët shikojnë bombën e pashpërthyer të avionit izraelit në Gaza – Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Forcat izraelite shpërndajnë protestuesit me granata shurdhuese në Jeruzalem– Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Iranianët në protesta solidarizimi me popullin palestinez – Pa koment
18/05 21:12
Top Channel/ Funerali të riut palestinez të vrarë nga zjarri izraelit në Bregun Perëndimor–Pa koment
18/05 21:11
Top News – Ringjallet Kështjella e Versajës/ ’Monet’ kthehet pas ‘pushimeve të detyruara’ në kinë
18/05 19:59
Top News – Gjukanoviç, shefit të NATO-s/ Mali i zi duhet ta rrisë pjesëmarrjen në KFOR
18/05 19:57
Top News – Presidenti çek, ndjesë Vuçiçit/ Ndihet fajtor për bombardimin e ish-Jugosllavisë
18/05 19:31
Top News – Grataçela kineze, pranë shembjes/ Lëkundet kulla 300 metra e lartë, evakuohet në panik
18/05 19:30
Top Channel/ “Të na falni”, presidenti çek i kërkon ndjesë Serbisë për bombardimet e Nato-s në 1999!
18/05 17:06
Top News – ‘Vetëm ti më ke mbetur’/ Gaza, babai i rrënuar shtrëngon foshnjën e plagosur
18/05 16:59
Top News – ‘Godet’ sifilizi…/ Rritje alarmante e rasteve në Australi
18/05 16:11
Top News – Dasëm mes yjesh…/ Ariana Grande martohet në fshehtësi
18/05 16:11
Top News – Ceuta nën sulm/ Turma emigrantësh ‘mësyjnë’ enklavën spanjolle
18/05 16:10
Top News – Izraeli luftë në dy fronte/ ’SHI’ raketash në Liban kundër hezbollahut
18/05 15:31