Top Channel/ Gjermania `dorëzohet`, situata në spitale dramatike!
15/04/2021 15:23

Zyrtarët më të lartë të shëndetësisë në Gjermani e pranojnë: nevojiten veprime urgjente për të frenuar valën e tretë të koronavirusit, pasi gjendja në vend paraqitet dramatike, e reflektuar qartazi kjo në spitalet e mbingarkuara dhe repartet e kujdesit intensive, ku numri i pacientëve po mbërrin nivele rekord. Është e qartë se duhet të veprojmë tani, në këtë moment, në të gjitha nivelet por sidomos në ato të vendimmarrjes. Njerëzit duhet ta reduktojnë kontaktet, pasi duhet të ndërpresim sa më parë zinxhirët e infektimit që të shpëtojmë jetë. Ministri i shëndetesisë, Jens Spahn i kërkoi disa landeve kryesore t`i ashpërsojnë akoma edhe më shumë kufizimet e të mos presin frenën e emergjencës së qeverisë federale. “ Cdo ditë ka rëndësi në këtë situatë të vështirë. Vaksinimi dhe testimi, të vetme nuk mjaftojnë për të frenuar valën e tretë të pandemisë”, u shpreh ai. “ E mësuam vjeshtën e kaluar se cfarë ndodh nëse nuk veprojmë shpejt”, shtoi i shqetësuar Spahn. Gjermania regjistroi të enjten 29.400 raste të reja nga Covid 19, shifra më e lartë ditore prej muajsh të tërë. Vdekjet ishin 293, ndërsa incidenca gjithashtu vazhdon të mbetet e lartë per më shumë se 7 ditë me radhë.

Top News – Shqiptarët bien në kurthin anglez/ Transportonin para droge me tren, jo me bankë
14/05 22:54
Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00