Top Channel/ Fshatari peruan padit gjigantin gjerman për shkrirjen e akullnajave në Ande
28/05/2022 00:26

Një fermer peruan shpreson që padia e tij kundër gjigandit energjitik gjerman RËE të shpëtojë shtëpinë e tij në Ande, dhe të ndalojë shkrirjen e akullnajave. Gjykatës dhe ekspertë gjermane kanë vizituar tashmë lagunën Palcacocha dhe akullnajat këtë jave, për të llogaritur efektet në rastin e paprecedentë. Paditësi Saúl, i cili jeton në male akuzon RËE se po shkakton shkrirje të akullnajave prej emetimeve të gazeve me efekt serë. Çështja e tij u refuzua në shkallën e parë të gjykatës gjermane të Essen. Por ekspertët e ardhur thanë se do të llogarisin rrezikun që paraqitet për komunitetin në Huaraz, qyteti verior me 120,000 banorë rreth tetë orë me makinë larg kryeqytetit Lima. "Ne duam që RËE të marrë përgjegjësinë për demet mjedisore. Ata kanë ndotur botën në shumë vende dhe me këtë padi ne duam të ketë një ndryshim”, thotë peruani 41 vjeçar. Një qëndrimi ngjashëm mbahet dhe nga Avokatja Roda Verheyen, e grupit OJQ mjedisor që perfaqeson padinë e ngritur. RËE operon në 27 vende të botës duke përfshirë Kilin e Brazilin me centrale energjitike dhe nxjerrje mineralesh, por është hera e parë që vendoset në Peru. Përfaqësuesi i saj Guido Steffen tha për rrjetin AFP se pretendimi "u refuzua në shkallën e parë dhe do të refuzohet edhe në apel”.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39