Top Channel/ Franca fton Rusinë në një ceremoni, por refuzon Putinin
16/04/2024 22:49

Rusia do të ftohet për të dërguar përfaqësues në një ceremoni ndërkombëtare në Francë, në përkujtim të 80-vjetorit të “D Day”. Mirëpo organizatorët francezë kanë sqaruar se nuk është ftuar presidenti rus, Vladimir Putin, raportojnë mediat ndërkombëtare. Pallati Elize thuhet se ka rënë dakord që Rusia të jetë e përfaqësuar, mirëpo ka thënë se lideri i saj nuk është i mirëpritur për shkak të luftës në Ukrainë. “Duke marrë në konsideratë rrethanat, presidenti Putin nuk do të ftohet që të marrë pjesë në organizimin përkujtimorë të zbarkimit të forcave aelate në Normandi”, ka thënë komiteti organizativ i Misionit Çlirimtar. Megjithatë, Rusia do të ftohet dhe do të ketë përfaqësuesit e saj në mënyrë që të nderohet rëndësia e angazhimit dhe sakrificave të popujve sovjetikë, si dhe kontributi i saj në fitoren e 1945-ës. “Ndryshe nga regjimi i Kremlinit, Franca nuk ndjek një politikë të revizionizmit historik”, thuhet në një deklaratën e organizatorëve. Asnjë informacion tjetër nuk është dhënë, madje as ambasada ruse në Paris dhe as Kremlini nuk reagoi ndaj deklaratës dhe nuk treguan nëse ftesa do të pranohej. Më shumë se 20 milionë trupa sovjetike vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Putini ishte i ftuar dhe mori pjesë në ceremoninë për të shënuar 70 vjetorin e “D Day”, pavarësisht se 10 vite më parë sapo kishte aneksuar Krimenë. Në atë kohë, presidenti i atëhershëm francez, Fransua Holond, pati deklaruar se "ju mund të keni dallime në mendime me Vladimir Putinin, por unë kurrë nuk kam harruar dhe kurrë nuk do ta harroj se populli rus dha miliona jetë". Pamjet: AFP

Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01
Top News/Izraeli, kërcënim për gjithë njerëzimin! Erdogan kundër OKB: Nuk mbron dot punonjësit e saj
29/05 14:54
Top News/ Putin e sheh si pasuesin e tij…Bën ish-truprojën sekretar të Këshillit të Shtetit
29/05 14:43
Top Channel/ “Po luani me zjarrin”: Putin paralajmëron Perëndimin për raketat në Ukrainë!
29/05 14:40
Top News/ Plagoset ushtari polak, në rrezik për jetën / Zonë sigurie në kufi me Bjellorusinë
29/05 14:36
Top News/ Avionë vëzhgimi ASC 890 dhe raketa / Suedia, 1.3 miliardë dollarë armatime për Ukrainën
29/05 13:21
Top News/ Po të isha president do bombardoja Moskën! Shokon Donald Trump në takimin me donatorët
29/05 13:11
Greqia KËRCËNON shqiptarët/Beqiri zbulon PLANIN për DESTABILITET/ Luftën e PROVOKOI Berisha me…
29/05 13:09
Top Channel/ The Telegraph: “Zelensky-t iu kërkua të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në NATO”!
29/05 12:35
Top News/ Izraeli vret sërish në Gaza / Humbasin jetën 37 persona në kampet me tenda të Rafahut
29/05 12:26
Top News/ ‘Bomba me fekale’ mbi Korenë e Jugut / LUFTA E PISËT e Penianit, balona mbi ‘armikun’
29/05 12:02
Top Channel/ Italia “po zbrazet, eksodi i të rinjve-DW: Po ikin “të gjithë” nga vendi!
29/05 12:00
Top News/ 2023, viti më vdekjeprurës në botë / REGJIMET E GJAKUT, Kina dhe Irani rekord ekzekutimesh
29/05 11:49
Top News/ ‘NATO dhe Evropa po luan me zjarrin!’ Putin paralajmëron: Po shkojmë drejt luftës botërore
29/05 11:45
Top News/ Kokrra e breshërit sa një top golfi / Stuhi të fuqishme dhe erë shkatërruese në SHBA
29/05 11:44
Top News/ Ukraina, ‘dritë jeshile’ për t’i rënë Rusisë / Franca dhe Gjermania: Shënjestra ushtarake
29/05 11:40
Top Channel/ Breshëri si top golfi, SHBA në mëshirën e motit: Stuhi shkatërrimtare, 25 të vdekur!
29/05 11:09