Top Channel/ Festa e Fitër Bajramit/ Falja është bërë në sheshet para xhamive në të gjithë vendin
13/05/2021 15:08

Në të gjitha xhamitë kryesore të qyteteve shqiptare janë zhvilluar faljet e mëngjesit për ditën e festës.  Shkodër Për shkak të kushteve atmosferike, qindra besimtarë të Shkodrës janë falur brenda në xhamitë e qytetit. Në fjalën e tij, Myftiu Imam Muhamed Syftari u ndal edhe tek situata e vështirë e besimtarëve myslimanë në botë, veçanërisht në Palestinë, atje ku po vazhdojnë luftimet. Durrës Për shkak të vitit të dytë të pandemisë dhe orës së kufizimit të lëvizjes, falja e Bajramit në xhaminë e madhe të Durrësit dhe sheshin para saj nisi pak pas orës 06.00. Besimtarët uruan njëri-tjetrin për begati e mbarësi, ndërsa imami i xhamisë bëri thirrje për mirësi mes njerëzve dhe mbështetje për më të varfrit. Elbasan Besimtarët myslimanë të Elbasanit falën Fitër Bajramin në sheshin “Gensher”. Qindra besimtarë kryen sot faljen tradicionale, pas një muaji agjërimi dhe sakrifice. Në fjalën e tij, Myftiu Agim Duka i drejtoi lutjet për të gjithë ata që u sprovuan nga pandemia, por edhe për shpirtin e atyre që nuk e fituan betejën. Korçë Besimtarët kanë falur në Xhaminë ‘Iljaz Bej Mirahori’ në Korçë Fiter Bajramin. Pas një muaji agjërimi e sakrifice, besimtarët mbushën sheshin e xhamisë për të falur namazin, ndërsa Myftiu Ledian Cikalleshi përcolli urimet për të gjithë në këtë ditë të rëndësishme për shqiptarët. Që në orët e para të mëngjesit besimtarët kanë falur Namazin ne xhaminë e qytetit të Fierit, në xhaminë e Plumbit në Vlorë në Lushnje dhe në qytetet e tjera të vendit.

Top Channel/ Pamjet nga aksioni, hoteli në gjirin e Manastirit kthehet në gërmadhë
18/06 16:30
Top News – 3700 ankesa për prokurorë e gjyqtarë/ Por, për 1 mijë prej tyre është marrë vendim
18/06 16:13
Top Channel/ Ndërtimet pa leje/ Prishet hoteli i vetëm në gjirin e Manastirit
18/06 15:50
Top Channel/ Heci i Bënçës. Banorët konfliktohen me kompaninë ndërtuese, dhunohet edhe Auron Tare
18/06 15:19
Top Channel/ Veliu dhe Mehmeti nënshkruajnë Memorandumin e Bashkëpunimit
18/06 15:07
Top News – Vendimi i papritur për 82 mln lekë/ 31 pasuritë miliona euro të Moisi Habilajt
18/06 14:54
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg. Gjykata konfirmon dënimin për trafik droge
18/06 14:44
Top News – Operacion, ‘Gaxhai’ del nga burgu/ I ‘forti’ i Vlorës i dënuar me burg përjetë
18/06 14:15
Top Channel/ Elbasan. Aktiviteti sensibilizues, stop shfrytëzimit të fëmijëve për punë
18/06 14:10
Top News – Kërcënimi për pasurinë e gjyqtarëve/ Do sekuestrohet, kërkesë e ndërkombëtarëve
18/06 14:00
Top News – Urdhrat e prerë në luftën antikrim/ Si duhet të veprojnë strukturat e hetimit
18/06 13:37
Top Channel/ Përplasje mes banorëve të Bënçës dhe pronarëve të kompanisë së asfaltit
18/06 13:30
Top News – Momenti i duhur për kthesën e forte/ Sekuestrimi i pasurisë së të korruptuarve
18/06 13:22
Top News – BE hap rrugët për shqiptarët/ Do lëvizin lirshëm, pas bllokimit një vit
18/06 12:53
Top Channel/ Vlorë. Humb jetën shtetasi austriak, dyshohet se…
18/06 12:45
Top Channel/Leli refuzon ballafaqimin me këshilltarët,kërkon pezullimin nga detyra të Agron Gjipali
18/06 12:37
Top Channel/ Jo punës së fëmijëve/ Aktivitete në Elbasan për sensibilizmin kundër shfrytëzimit
18/06 12:36
Top Channel/ Po vjen i nxehti afrikan/ Të dielën temperaturat shkojnë në 34 gradë
18/06 12:33
Top Channel/ Rregullat e reja për plazh/ Sa po zbatohen në bregdetin e Durrësit
18/06 12:32
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg/ Solli kokainë me banane nga Ekuadori
18/06 12:25