Top Channel/ Escobar: Serbia duhet të zbatojë elementët kyc në aneks, do të punojë me europianët
20/03/2023 16:56

Gabriel Escobar i dërguari special i qeverisë amerikane për Ballkanin duke folur për takimin e Ohrit dhe atë që u prodhua thotë se “është e panevojshme të fokusohemi tek mospasja një marrëveshje me firma. “Shtetet e Bashkuara janë të gëzuara për këtë marrëveshje e cila është legale dhe e obliguar për zbatim nga të gjitha palët. Samiti, i Ohrit ishte i suksesshëm. Të nisë zbatimi nga të dyja palët. Kosova duhet të nisë draftimin e asociacioneve. Ka shumë punë për tu bërë. Dialogu me BE do të vazhdojë. Zbatimi duhet të fillojë menjëherë. Shpresojmë të nisë sa më parë. Për Kosovën me e rëndësishme është integrimi euro atlantik. Do të ecim përpara duke gjetur rrugë në zbatimin e marrëveshjes. Su shpreh Escobar.erbia duhet të zbatojë elementët kyç në aneks. Do të punojë ngushtësisht me kolegët evropianë”, Rrugëtimi europian i dy vendeve, theksoi Gabriel Escobar është garancia për ta çuar përpara marrëveshjen.

Top News- KFOR ul armët e luan me serbët / Përpjekja për çtensionim të situatës në Veri
06/06 17:06
Top Channel/ Escobar e Lajçak takojnë Osmanin/ Takime me krerët e opozitës dhe Listën Serbe
06/06 14:49
Top News – Escobar dhe Lajçak ‘azil’ në Kosovë / Vazhdojnë takimet me përfaqësuesit politikë
06/06 14:33
Top Channel/ Escobar e Lajçak takojnë Osmanin/ Takime me krerët e opozitës dhe Listën Serbe
06/06 12:41
Top Channel/ SHBA dhe BE kërkojnë zgjedhje/ Escobar e Lajçak në mision për të ulur tensionet
06/06 12:24
Top Channel/ Kurti i pabindur, Escobar: “Kosova të na tregojë çfarë do, s`po e kuptojmë”!
06/06 11:52
Top News – Tre kërkesa për Albin Kurtin / Lajçak dhe Escobar sjellin propozimin ndërkombëtar
06/06 11:28
Top News – Këngë nacionaliste serbe në Zveçan / Qindra protestues para objekteve komunale
06/06 10:31
Top Channel/ Escobar dhe Lajçak në Kosovë, nis takimi me Osmanin në Presidencë
06/06 10:19
Top Channel/ Nuk ka marrëveshje/ Kurti refuzon kërkesat e Lajçak dhe Escobar
06/06 09:23
Top News – Qindra trupa të NATO-s mbërrijnë në Kosovë/ Aleanca sjell ushtarë shtesë pas tensioneve
05/06 21:25
Top News – BE planifikon takim Kurti –Vuçiç/ Pas takimit me Vjosa Osmanin në Moldavi
05/06 20:42
Top News – “Hetoni sulmet serbe ndaj gazetarëve’, CPJ apel Kosovës
05/06 20:42
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top Channel/ Lajçak dhe Escobar sot në Prishtinë/ Ndërkombëtarët ndërhyjnë për krizën në veri
05/06 15:29
Top Channel/ BE: Gati të organizojmë takim Kurti-Vucic, por të piqen një herë kushtet!
05/06 15:11
Top News – Serbët në Zveçan bllokojnë makinën e Policisë së Kosovës, ndërhyn KFOR-i
05/06 14:08
Top Channel/ Tensionet në veri të Kosovës, KFOR-i heq telat me gjemba në komunën e Zveçanit
05/06 13:29
Top Channel/ Lajcak dhe Escobar sot në Prishtinë/ Ndërkombëtarët ndërhyjnë për krizën në veri
05/06 12:56