Top Channel/ Ekspozitë për librin ukrainas. Zbatohet në Tiranë projekti i zonjës së parë të Ukrainës
23/08/2022 20:04

Në Bibliotekën Kombëtare është çelur ekspozita “Libri ukrainas”, në të cilën janë përfshirë botime mbi historinë, kulturën, identitetin dhe letërsinë ukrainase, në gjuhën ukrainase dhe atë angleze. Librat e ekspozuar janë pjesë e “Këndit të Librit Ukrainas”, i cili u përurua pak ditë më parë në prani të Ambasadorit të Ukrainës në Tiranë, Volodymyr Shkurov, dhe drejtorit të Bibliotekës Kombëtare, z. Piro Misha. Ngritja e këtij këndi vjen si pjesë e projektit “Rafti i Librave Ukrainas” me nismën dhe kujdesit e Zonjës së Parë së Ukrainës, Olena Zelenska, me qëllim shkëmbimin kulturor mes vendeve. Nismë kjo që I ka pasur fillesat që para luftës.

Top Channel/ Murale kundër dhunës. Gjirokastër, e para vepër e artit të rrugës në dekada
05/12 12:41
Top Channel/ Festivali i të rinjve. “Hapat” me 14 shfaqje teatrore drejt fundit
05/12 12:36
Top Channel/60-vjetori i Muzeut të Pavarësisë/Vlorë,muzeu i dytë kombëtar, çdo vit më shumë vizitorë
02/12 15:33
Top Channel/ Tradita, në pikturë/ 20 artistë ekspozojnë punët e tyre në galerinë e Tiranës
01/12 19:56
Top Channel/ “Të lundrosh pa internet”! Premiera e shfaqjes: Më pak online, më shumë së bashku
01/12 12:38
Top Channel/ Dua Lipa thyhen rekord në Tiranë. Koncerti më i madh se i Tina Turner
29/11 19:54
Top Channel/ Fushata e Dua Lipas “Set me free”/ Angazhimi pro liberalizimit të vizave për Kosovën
28/11 21:09
Top Channel/ Shkolla e Arbërve, prezantohet libri i historianes Lucia Nadin
23/11 15:34
Top Channel/ Ekspozitë për Nënë Terezën/ Foto nga arkiva në Shkup dhe në Tiranë
17/11 19:58
Top Channel /Bujku piktor hap ekspozitë/ Realizon ëndrrën e një jete në kushte të vështira fizike
13/11 12:58
Top Channel/ Mjeshtra të mëdhenj të skenës, Festivali mbarëkombëtar i Teatrit u mbajt në Gjirokastër
12/11 15:29
Top Channel/ Botimet e Lasgush Poradecit, etnograf I muzikës dhe mbledhës i këngës popullore lirike
12/11 12:59
Top Channel/ “Tri format e mendimit”/ Arben Imami publikon librin filozofik
10/11 19:56
Top Channel/ Kongresit të Drejtshkrimit, 50 vite nga hartimi i rregullave për gjuhën letrare
10/11 15:29
Top Channel/ 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit, hartoi rregullat për gjuhën e sotme letrare
10/11 12:35
Top Channel/ Biblioteka e Lasgushit/ Fondi me 650 tituj vendosen në bibliotekën kombëtare
08/11 20:56
Top Channel/ Premiera e “trimat e jutbinës”, konceptuar me tregimet e moçme të Mitrush Kutelit
07/11 19:57
Top Channel/Muzeu i industrializimit Papavangjeli, dëshmi për hapat e parë në pazarin e Gjirokastrës
06/11 12:45
Top Channel/“Art me përzgjedhje klienteliste”,Skulptori kritikon Ministrinë e Kulturës për konkursin
05/11 15:32
Top Channel/ Albanologu, anëtar nderi i akademisë, vlerësimi për studiuesin e mirënjohur amerikan
04/11 21:10