Top Channel/ Dyfishohen emigrantët në rrugën ballkanike, Frontex “jep alarmin”: Shumë nisje nga Vlora!
15/10/2022 18:53

Jo vetëm vazhdon të mbetet aktive, por e ashtequajtura rrugë ballkanike po ringjall sërish shqetësimin e BE-së, për shkak të shtimit të ndjeshëm të numrit të emigrantëve që po kalojnë prej saj. Një raport i fundit i Organizatës Europiane të Kufijve FRONTEX që u referohet të dhënave të emigrimit për nëntë muajt e vitit 2022, tregon se vetëm në shtator u evidentuan 19.160 persona , dy herë më shumë se e njëjta periudhë e një viti më parë. Raporti vlerëson se numri i lartë i kalimeve të paligjshme kufitare në shtator mund t'i atribuohet përpjekjeve të përsëritura të kalimit nga emigrantët tashmë të pranishëm në Ballkanin Perëndimor. Shqipëria është pjesë e Rrugës Ballkanike ku emigrantët e parregullt hyjnë nga Greqia dhe udhëtojnë drejt vendeve perëndimore duke kaluar drejt Malit të Zi apo përmes Portit të Durrësit për në Itali. Me shqetësim, raporti evidenton tendencat e emigrimit të paligjshëm janë shfaqur edhe përmes hapësirës detare nga Vlora në brigjet italiane.Në përpjekje për t`iu përgjigjur presionit të lartë të emigrimit, Frontex ka vendosur më shumë se 2360 oficerë dhe staf në seksione të ndryshme të kufirit të jashtëm të Bashkimit Evropian, si dhe në Shqipëri, Serbi, Mal të Zi dhe Moldavi. Sipas përllogaritjeve paraprake në nëntë muajt e parë të këtij viti, ka pasur rreth 228 mijë hyrje të parregullta në kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian me një rritje prej 70% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Në muajin gusht ndërkohë, mediat britanike shkruanin se 40% e emigrantëve që hynin në Mbretërinë e Bashkuar me gomone, ishin nga Shqipëria. Vitin e kaluar, sipas të dhënave qeveritare, La Manshin e kaluan 757 shqiptarë. Pamjet: AFP

Top News/ Vuçiç telefonon Macronin/ ‘Vendosni në axhendë të BE çështjen me Kosovën’
21/06 17:29
Top News/ Turistët shemben në tokë të vdekur…/Verë ferri në Greqi, 44 gradë celcius dhe zjarre
21/06 13:17
Top News/ Mitsotakis kërcënon Shkupin. Përplasja për emrin, ‘probleme në NATO dhe në BE’
21/06 10:44
Top News/ Katalanasit mbajnë premtimin/ Kërkesë qeverisë spanjolle për njohjen e Kosovës
20/06 18:34
Top News/ Qëndroni të mbyllur në shtëpi! Erdhi përvëlimi, alarm ‘i kuq’ në Serbi e Mal të zi
20/06 16:28
Top News/ Kurti e Vuçiç, takim pas një viti/ Dialogu Kosovë-Serbi, mblidhen në Bruksel më 26 qershor
20/06 16:24
Top News/ Serbia, shpresë te ekstremistët e BE. Beogradi-Dialogu me Kosovën, në gjendje kome
20/06 16:22
Top News/ Masat ikin pjesërisht e gradualisht / BE për Kosovën: Përmbushja e kërkesave jo e plotë
20/06 14:50
Top Channel/ Shpërthim i fuqishëm në Qendrën e Sportit në Cetinje, dy të vrarë dhe tre të plagosur
20/06 13:13
Top News/ Dhëndri i Trump në Serbi / Takon Vuçiçin, merr jetë projekti luksoz në Beograd
20/06 12:10
Top News/ Shtëpi bari në mes të Athinës. Policia greke arreston tre shtetas shqiptarë
20/06 11:34
Top News/ Greqia në flakë/ Era dhe temperaturat e larta shkrumbojnë vendin
20/06 10:58
Top News/ Lajçak me mandat të zgjatur deri në janar/ Kompetenca ‘shtesë’ për dialogun Kosovë-Serbi
19/06 15:11
Top News/ SHBA ndëshkon djalin e Dodik/ Ngriti rrjet përfitimi për të shmangur sanksionet e të atit
19/06 15:08
Top News/ Profesori serb akuzon Vuçiçin se donte ta vriste: Ja çfarë më propozoi por s’pranova
19/06 14:28
Top News/ Dënohet ish-ministri serb në Kosovë/ Nuk plotësoi saktë formularin e vetëdeklarimit
19/06 14:22
Top News/ ‘Grupi terrorist i Radoiçiç mbetet rrezik’/ Maqedonci: Janë të lirë dhe të organizuar
19/06 11:06
Top News/ Mickoski dorëzon emrat në Kuvend/ Prioritet i qeverisë së re, korrupsioni dhe integrimi
18/06 22:16
Top News/ ‘Mirëdita! Dober Dan’ / Daçiç kërkon anulimin e festivalit ‘të pajtimit’
18/06 14:47
Top News/ ‘Lista Serbe shfrytëzoi veriun për pastrim parash’/ Rashiç: Shumë investime, s’janë kryer
18/06 10:27