Top Channel/ Durrës, ende dëme nga tërmeti/ Fasadat e dëmtuara të pallateve po rrëzohen
24/06/2021 19:42

Shkëputja e një pjese muri nga fasada e një pallati të dëmtuar prej tërmetit këtë të enjte në durrës fatmirëisht shkaktoi vetëm dëme materiale. Ngjarja ndodhi në lagjen 5, një nga zonat me shumë objekte banimi të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Shkëputja e inerteve nga pallati dëmtoi një automjet të parkuar në rrugën poshtë objektit, ndërsa vetëm fati e ka ndihmuar një qytetar që po kalonte aty në atë moment. Në Durrës ka shumë pallate të dëmtuara rëndë në fasada dhe që përbëjnë rrezik për sigurinë e qytetarëve që lëvizin normalisht pranë tyre, pasi nuk është vendosur asnjë perimetër sigurie përreth tyre ndërsa katet e para përdorien edhe nga subjekte të ndryshme që ofrojnë shërbime. Tërmeti i 26 nëntorit dëmtoi rreth 850 pallate në Bashkinë e Durrësit dhe një pjesë e tyre është dërguar për ekspertizë të thelluar për vlerësimin real të dëmeve të pësuara. Banorë të një prej këtyre pallateve protestuan para bashkisë

Top Channel/ Qentë endacake ‘pushtojnë’ pallatet në Bulqizë, rrezik për banorët
05/08 14:11
Top Channel/ Situatë e vështirë në Selenincë, ministri: Zbatoni urdhrat për evakuim
05/08 14:04
Top News-Shkodër, flet Dr. i Emergjencave/‘30 hektarë pyje nën pushtetin e flakëve’
05/08 13:59
Top News – Trishtuese! Kafshët në ‘betejë’ me zjarrin, ja si përpiqen të shpëtojnë
05/08 13:44
Top News – Katastrofë në Vlorë, flakët shkrumbojnë shtëpitë, ndërsa banorët largohen
05/08 13:43
Top Channel/ Situatë kritike në Gjorm, shkrumbohen 5 banesa. Nuk dihet nëse ka të lënduar
05/08 13:04
Top Channel/ Vazhdojnë zjarret në Lunxhëri, operacione në fshatrat Arshi Lengo, Asim Zeneli, Krinë
05/08 12:57
Top Channel/Ndërpritet aksioni në Karaburun, era e fortë rrezikoi jetën e ushtarëve dhe zjarrfikësve
05/08 12:55
Top News-I treti brenda 3 ditëve/ Meta i kthen parlamentit aktin për buxhetin e shtetit
05/08 12:49
Top Channel/ Voda në gjykatë, në apel masa për ish zv/ministren
05/08 12:47
Top Channel/ Laborator droge në mes të Durrësit, kapen dy laborantët që përgatisnin dozat për shitje
05/08 12:46
Top Channel/ Festa e bukës në Maliq, tradita që shënon korrjen e grurit
05/08 12:24
Top News-Manastirliu në spitalin e Sarandës/‘Brenda shtatorit përfundon pediatria e laboratori’
05/08 12:15
Top News-Bazë përpunimi drogërash/ Durrës, sekuestrohet kokainë e heroinë, 2 në pranga
05/08 12:07
Top Channel/ Ende 6 vatra zjarri aktive. Shuhen disa zjarre në të gjithë vendin. Karaburuni vazhdon
05/08 12:06
Top Channel/Aksidenti ku humbi jetën 3-vjeçari,shihni si ka përfunduar makina që e ngiste nëna e tij
05/08 11:49
Top News-Gjyqi për Tahirin dhe Çelën/ Gjykata e Lartë cakton datën e seancës gjyqësore
05/08 11:35
Top News-Ministria e Mbrojtjes bën bilancin/6 vatra aktive në vend, vijon beteja me flakët
05/08 11:28
Top News – Shpërthen zjarri në autostradën Fier-Vlorë, rrezikohen depozitat e karburantit
05/08 11:27
Top News-Vdes në aksident një 3-vjeçar/ Makina që drejtohej nga e ëma del nga rruga
05/08 11:18