Top Channel/ Diskutime për sigurinë, shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së takim me Zelensky-n
27/03/2023 21:41

Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) Rafael Grossi takoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në qytetin Zaporizhzhia. Me anë të një postimi në Twitter zbuloi se takoi presidentin e vendit tashmë në luftë, me termocentralin më të madh bërthamor në Evropë. Impianti ka humbur disa nga kabllot e tij të transmetimit të energjisë gjatë luftës dhe në shumë raste i është dashur të kalojë në gjeneratorë të urgjencës me naftë. Grissi në një postim në Twitter shkruan se ata diskutuan për mbrojtjen e uzinës dhe stafit të saj, duke shtuar se ai përsëriti mbështetjen e plotë të IAEA për objektet bërthamore të Ukrainës. "Unë takova Zelensky sot në qytetin e Zaporizhia dhe pata një diskutuam për mbrojtjen e termocentraleve bërthamore në Zaporizhia dhe stafit të tij. Unë përsërita mbështetjen e plotë të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike për objektet bërthamore të Ukrainës", shkroi ai në Twitter. Ata vizituan gjithashtu hidrocentralin Dnieper, ku vlerësuan dëmet e fundit të shkaktuara në digë. Prej më shumë se një viti lufta në Ukrainë ka shkaktuar dëme të pallogaritshme. Infrastruktura vendase është e shkatërruar, ndërsa numri i viktimave rritet çdo ditë. Edhe pse kanë kaluar shumë muaj shpesh qytetet ukrainase përballen me sulme të vazhdueshme, të cilat përqëndrohen në zona të caktuara. Pavarësisht diskutimeve dhe sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë, ende ajo nuk është tërhequr nga Ukraina. Ushtarët rusë janë të vendosur atje që nga 24 shkurti. Pamjet: AFP

Top Channel/ Akuzat për Trump/ Paditë e ngritura nga departamenti i drejtësisë
09/06 19:58
Top Channel/ Muzeu i Ri i Madridit shfaq thesaret mbretërore të Spanjës
09/06 18:49
Top News – Putin lëviz armët bërthamore!/ Arsenali rus vendoset në Minks në muajin korrik
09/06 18:48
Top Channel/ Kryeministrja e Francës kërkon të bindë popullin për pensionet, kthen fokusin tek përfitimet
09/06 18:48
Top Channel/ Riatdhesohen nga Britania 50 emigrantë, nuk përmbushnin kushtet e qëndrimit
09/06 18:46
Top News – Godasin 1000 km larg, Moska ‘dridhet’ / Ukraina prodhon raketat e veta me rreze të gjatë
09/06 16:22
Top News – Grupi rus hodhi në erë digën / Ukraina ka përgjuar telefonatën që provon fajësinë
09/06 15:58
Top News – ‘Heroi me çantë shpine’ / Ja si i shpëtoi fëmijët, gjithë Franca flet për të
09/06 15:58
Top Channel/ “Tani, nuk dua unë”: Johnny Depp refuzon kthimin tek “Piratët e Karaibeve”!
09/06 15:33
Top News – Kur kapitulloi Serbia…! 24 vite nga marreveshja që i dha fund luftës në Kosovë
09/06 15:11
Top News- Sulmon Rusinë me tanket e perëndimit/’Leopardët’ në fushëbetejë, zbrapsen trupat e Putinit
09/06 15:10
Top Channel/ BE lavdëron draftin e Ramës për Asociacionin: “Dokument serioz”!
09/06 15:02
Top News – Horror në det të hapur/ Peshkaqeni masakron turistin fare pranë bregut
09/06 14:41
Top News – El Nino ka ardhur, bota në alarm / Frikë për temperatura rekord dhe mot ekstrem
09/06 14:29
Top News – Një shqiptare heroinë në Zvicër/ Shpëtoi nga mbytja në pishinë një 4-vjeçar
09/06 14:28
Top News – Nato vendos trupat në Suedi… / Konfirmon qeveria: Kjo ndodh para anëtarësimit
09/06 14:14
Top Channel/ Ukraina nis sulmin “kundër Rusisë”, Washington Post: Kanë forca mjaftueshëm!
09/06 12:07
Top Channel/ Erdogan “bën historinë”: Emëron një grua në krye të Bankës Qendrore!
09/06 12:00
Top Channel/ “Kush nuk pranohet, kthehet në kufi”: BE arrin marrëveshjen për emigrantët!
09/06 11:56
Top News – Gjermania, lajm të mirë për Ukrainën / Ja kur do të pranohet vendi në Bashkimin Evropian
09/06 11:19