Top Channel/ Deti përpin rërën në Tunizi, përpjekje të dëshpëruara për të ndaluar erozionin
10/07/2024 21:21

Në qytetin e njohur bregdetar të Tunizisë, Hammamet, buldozerët vazhdojnë punën intensive për të përhapur rërë të imët në plazh në përpjekje për të luftuar erozionin e shkaktuar nga rritja e nivelit të detit. Operacioni, që përsëritet për të disatin vit udhëhiqet nga Agjencia për Mbrojtjen dhe Zhvillimin e Bregdetit. Por jo të gjithë besojnë se kjo është një zgjidhje në terma afatgjatë: "Ne besojmë se ka zgjidhje të tjera më efektive, siç janë muret e detit. Në të vërtetë, kjo rërë nuk mund të qëndrojë për një kohë të gjatë, mund të zgjasë vetëm disa ditë”, thotë Chihab Ben. Faraj, sekretar i përgjithshëm i Shoqatës për Edukim Mjedisor në Hammamet. Erozioni bregdetar po dëmton turizmin, peshkimin dhe bujqësinë në Tunizi. Rritja e nivelit të detit po bën që plazhet e vendit të zhduken gradualisht. Kjo po e vështirëson jetën për industrinë e turizmit dhe peshkimit të vendit. Në tre dekadat e fundit, deti ka lëvizur mesatarisht 70 centimetër çdo vit. Të paktën 85 për qind e popullsisë së Tunizisë prej më shumë se 12 milionë banorësh jeton në bregdet. Rritja e nivelit të detit, e shkaktuar kryesisht nga shkrirja e akullit të shkaktuar nga ngrohja globale dhe rritja e temperaturave të ujit, janë një nga fajtorët kryesorë për erozionin e bregdetit. Mbipopullimi në plazhe dhe shkatërrimi i barrierave natyrore si dunat po dyfishojnë efektin e rritjes së nivelit të detit.

Top News/ Donald Trump zgjedhe ‘ortakun’. Do të kandidojë me Senatorin që dikur e kritikonte
15/07 22:49
Top Channel/ Zelensky prezanton planin për Samitin e dytë ndërkombëtar, synon pjesëmarrjen e Rusisë
15/07 21:25
Top Channel/ Nga Europiani te Lojërat Olimpike, Gjermania rikthen kontrollet: Frikë për terrorizëm
15/07 21:22
Top News/ Pas atentat, lajmi i mirë. Gjykata në Florida pushon çështjen ndaj Trump
15/07 21:05
Top Channel/ “Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…” Detajet për autorin e atentatit ndaj Trump
15/07 19:44
Top Channel/Trump: Të hiqen akuzat ndaj meje/Ekspertët: Sistemi i sigurisë dështoi, të merren masa
15/07 19:22
Top Channel/ Vaksinimi i fëmijëve, OKB jep alarmin: Rënie shqetësuese, skepticizmi në rritje!
15/07 19:11
Top Channel/ Minutë pas minute! Si ndodhi atentati ndaj Trump, komunikimi me agjentët gjatë kaosit
15/07 19:00
Top Channel/ “Supozohet të kem vdekur”, Trump reflekton pas atetentatit: Tani e tutje…
15/07 18:50
Top Channel/ “Nuk ka vend për dhunë”, Biden përcjell mesazhin e bashkimit pas atentatit ndaj Trump
15/07 18:49
Top Channel/ Përse kërkoi këpucët e tij kur u rrethua nga Shërbimi Sekret? Përgjigjet Trump
15/07 18:47
Top Channel/ “Dështim pas dështimi”! Mbrojtja Trump, ish-agjenti i Shërbimit Sekret analizon gabimet
15/07 18:23
Top News/ Rusia ‘largohet’ nga Krimea / Tërhiqet edhe anija e fundit e patrullimit
15/07 16:10
Top Channel/ Si u afrua aq shumë atentatori i Trumpit? Dritëhijet e sigurisë, dështim apo…
15/07 15:30
Top News/ Trump fitoi zgjedhjet! Pak mm larg vdekjes! Mediat botërore reagojnë pas atentatit
15/07 15:22
Top News/ Putinit ‘nuk ia ndjen’ për Trumpin/Nuk do t’i telefonojë pas atentatit, konfirmon Kremlini
15/07 15:13
Top News/ Zëri më i ashpër kundër Rusisë / Kaja Kallas, shefja e re e politikës së jashtme të BE
15/07 14:54
Top News/ NATO, qendër komanduese në Gjermani / Do koordinojë përpjekjet për mbështetjen e Ukrainës
15/07 14:51
Top Channel/ Stoltenberg kundër planit të Polonisë: NATO nuk hyn në luftë me Rusinë!
15/07 14:37
Top Channel/ Trump insiston: “Duhet të isha i vdekur, tani do të bashkoj vendin”!
15/07 13:27