Top Channel/ Dep. Thesarit sanksionon 40 individë: Korrupsion dhe abuzim i të drejtave të njeriut
09/12/2022 18:57

Në ditën ndërkombëtare të korrupsionit Departamenti i Thesarit të SHBA-së ka sanskionuar një grup prej mbi 40 individësh që kanë kryer korrupsion ose shkelje dhe abuzim të të drejtave të njeriut në 9 shtete. Përgjatë gjithë vitit 2022 departamenti i Thesarit ka identifikuar dhe sanskionuar një sërë abuzuesish të të drejtave të njeriut dhe aktorë të korruptuar duke përfshirë individë në Ballkanin Perëndimor, Bjellorusi, Liberi, Guatemalë, Federatën Ruse, Burma, dhe Iran. Sanksionet e sotme përfshijnë individidë në korenë e veriut, el salvador , guatemala, guine , iran , mali , filipine dhe federatën ruse , kinë . Në rusi departamenti amerikan i thesarit sanksionoi midis të tjetërëve 15 anëtarët e KQZ-së. KQZ-ja e Rusisë ndihmoi në mbikëqyrjen dhe monitorimin e referendumeve të rreme të mbajtura në zonat e Ukrainës të kontrolluar nga Rusia, thotë departamenti i thesarit. Ndërkohë individë të tjerë të sanskionuar në Rusi janë edhe disa zyrtarë të lartë, të cilët me nisjen e pushtimit, filluan të institucionalizojnë një proces të njohur si "filtrim", ku civilët e Ukrainës u nënshtrohen marrjes në pyetje dhe kontrolleve dhe detyrohen të dorëzojnë të dhëna personale, nominalisht për të konstatuar ndonjë lidhje me ushtrinë ose qeverinë e Ukrainës. Ekzistojnë gjithashtu pretendime për dëbime, zhdukje dhe tortura në lidhje me filtrimin, dhe zonat ngjitur me terrenet e një qendre filtrimi shfaqin karakteristika të varrezave masive. Sanskionet në iran nga ana tjetër lidhen më përpjekjet e forave të policisë atje për të shtypur protetsta. Ndërsa në vendet e tjera mbizotëron abuzimi me fondet publike rrushfeti, në nivel të larta. Si rezultat i vendimit të sotëm, të gjitha pronat dhe interesat në pronësinë e personave të caktuar të përshkruar më sipër që janë në Shtetet e Bashkuara ose në posedim ose kontroll të personave amerikanë janë bllokuar. Pamjet: AFP

Top Channel/ Emigrantët përfshihen nga protestat anti-qeveritare në Peru, pranë kufirit me Bolivinë
08/02 22:36
Top News – Britania dëbon 28 shqiptarë të tjerë/ Në mesin e tyre, persona të dënuar për trafik droge
08/02 22:26
Top Channel/ Feremrët protestojnë në Paris/ “Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore”
08/02 22:08
Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44
Top News – Pse turqit fajësojnë Erdogan/ Taksa e tërmetit, ku shkuan miliarda dollarë!
08/02 15:27