Top Channel/ Demokracia e botës në stanjacion, Rusia dhe Turqia shënuan përkeqësim
02/02/2023 22:07

Në vitin 2022 në botë nuk u shënua përmirësimi i Indeksit të Demokracisë, ndryshe nga sa pritej për shkak të lehtësimeve të kufizimeve pas pandemisë. Rezultati global prej 5.29 nga dhjetë, një rritje prej vetëm 0.01 nga viti i kaluar, përfaqëson stanjacion dhe jo tendencë përmirësimi. Por çdo përmirësim në 2022 u kompensua nga zhvillimet negative diku tjetër. Për më tepër, Kina – shtëpia e gati një të pestës së popullsisë së botës – i dha fund politikës së saj zero-covid vetëm në dhjetor, pasi kishte mbyllur dhjetëra miliona qytetarë të saj për muaj të tërë gjatë gjithë vitit. Rusia regjistroi rënien më të madhe demokratike nga çdo vend në botë, duke rënë 22 vende poshtë renditjes në vendin e 146-të. Polarizimi mbetet kërcënimi më i madh për demokracinë në Amerikë, megjithëse pjesëmarrja e lartë historikisht në zgjedhjet e ndërmjetme në nëntor dhe një refuzim i gjerë i kandidatëve që ende mohojnë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, ndihmuan që rezultati i vendit të mbetet i qëndrueshëm në 7.85. Europa Perëndimore, shtëpia e tetë nga dhjetë vendet e para në indeks, ishte i vetmi rajon që regjistroi një përmirësim të dukshëm në vitin 2022. Rezultati i saj rajonal u kthye në nivelet para pandemisë dhe Norvegjia ruajti pozicionin e saj të gjatë në krye të renditje, e ndjekur nga afër nga katër vende të tjera nordike. (Zelanda e Re doli e dyta në renditjen globale.) Turqia, i vetmi “regjim hibrid” në rajon, ka regjistruar një rënie të madhe gjatë dekadës së fundit, gjë që pasqyron sundimin gjithnjë e më autokratik të presidentit të saj, Recep Tayyip Erdogan. Pamjet: AFP

Top Channel/Ambasadori amerikan ngushëllon viktimat e NATO në Serbi, Kosova:Mos shfajësoni agresorin
25/03 21:41
Top News – “Të vëmë prangat, po shkele te ne”, edhe Austria e Kroacia ‘kërcënojnë’ Putinin
25/03 19:59
Top Channel/ Gomone artizanale në La Mansh/ Media britanike: Do bëhen shkak për tragjedi të reja
25/03 19:53
Top News – “Duam tanke dhe artileri”, Zelensky mesazh të qartë aleatëve perëndimorë
25/03 19:40
Top News – Digjen makinat e policies, në Francë protestojnë edhe për ujin
25/03 19:36
Top News – “Varkat mbijnë si kërpudhat”, mijëra emigrantë afrikanë zbarkojnë në Lampedusa
25/03 19:32
Top News – Helikopterë ushtarakë për Ukrainën, Maqedonia e Veriut bën një tjetër dhuratë
25/03 19:31
Top News – ‘Rusia është në luftë me NATO-n’/Medvedev, thirrje për rritjen e prodhimit të armëve
25/03 17:48
Top News – Presidenti Putin telefonon Erdogan/Bisedime për eksportin e grurit nga Ukraina
25/03 17:47
Top News – Presidenti kinez ‘nuk flet’ me Zelenskin/ Ukraina- Nuk kemi marrë propozim paqeje
25/03 16:49
Top News – Si do kapitullojë Rusia në Ukrainë/ Aleati i Putinit zbulon planin
25/03 16:47
Top News – BE gati t’u bëjë bllokade tregtare vendeve që rieksportojnë produktet teknologjike
25/03 16:10
Top Channel/ Ku është pranvera më e bukur: Vendet e Europës që lulëzojnë “ndryshe”!
25/03 15:42
Top Channel/ “Po shkeli Putini këtu, i vumë prangat direkt”: Kroacia paralajmëron presidentin rus!
25/03 15:39
Top Channel/ 6 miliardë USD-para ruse në RMV: Nga kanale të paligjshme, në Shqipëri nga Facebooku!
25/03 15:16
Top News – Tornado masive godasin SHBA/ Dhjetëra viktima dhe mijëra pa energji elektrike
25/03 14:41
Top News – Kundërshton shitjen e TikTok/ Kompania kineze nën presionin e SHBA-së
25/03 14:29
Top News – FBI nis hetimet/ Kërcënohet me vdekje prokurori që do arrestojë Trump
25/03 14:11
Top News – Erdogan rrezikon të humbasë gjithçka!/ Çfarë parashikojnë sondazhet në Turqi!
25/03 14:08
Top News – Macron ‘kapet mat’ me orën 80 mijë euroshe/ Presidenti e heq fshehur gjatë intervistës
25/03 13:18