Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12/2021 21:41

Një nga dy kurorat që i përkisnin Joséphine Bonaparte, bashkëshortes së perandorit Napoléon Bonaparte, ishte në shfaqje sot në shtëpitë e ankandeve Sotheby para shitjes së javës që vjen. Xhevahirët pritet të shiten për të paktën 300,000 paundë në ankandin në Londër. Eksperti Kristian Spofforth, tha se xhevahirët janë mbajtur nga perandoresha në fillim të shekullit të 19-të. "Kemi kurorën tiara, kapësen e flokëve dhe vëthët. Ato kanë gravura të sofistikuara me emblemat e perandorisë”. “Bizhuteritë e perandoreshës Josephine, janë prodhuar në vitin 1805. Stili i tyre është shumë i ngjashëm me atë neoklasik”, thane ekspertet. Tani që ato do të dalin në shitje, shpejt mund të shikojmë ndonjë vajzë aristokrate të vijë në një dasmë me këto xhevahirë. Por eksperti shtoi se zakonisht blerësit i mbajnë në koleksione private ose i bëjnë donacion për muzeumet, ku ato shfaqen në publik. "Vlerësimi ynë për shitjen diku te 2 deri në 300,000 paundë. Por është shumë e vështirë të parashikosh sesa janë të gatshëm të paguajnë për keto ekzemplare të rrallë”. “Jemi përpjekur të gjejmë shembuj të ngjashëm për shitjen në ankande apo galeri private, por nuk ka”, thanë organizatorët.

Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50
Top News – Ermali nga Berati me nofkën ‘UFO’/ Lufta mes dy shqiptarëve për territorin e drogës
19/01 12:46
Top News – Pandemia nuk është as afër fundit! / OBSH me paralajmërim rrënqethës, deri kur kështu…
19/01 12:23
Top Channel/ Ilaçi Paxlovid i Pfizer, efektiv kundër Omicron, kalon testet me sukses
19/01 12:03
Top News – ‘Partygate’ ose rënia e Johnsonit / Kryeministrit britanik i ‘dridhet toka nën këmbë’
19/01 11:51
Top News – Trump dhe fëmijët në gjykatë… / Kërkohet dëshmia pas ‘të dhënave’ për mashtrime
19/01 11:46
Top News – Armë bërthamore ruse në Bjellorusi! / Ukraina nën rrethim, nisin manovrat ushtarake
19/01 11:43
Top News – Nëse Rusia pushton Ukrainën…! / Gjermania, gati të sakrifikojë Nord Stream 2
19/01 11:35
Top News – ‘Bota në prag të luftës’… / Gjermania refuzon sërish dërgimin e armëve në Ukrainë
19/01 11:33
Top News – Mbi 100 mijë raste të reja në ditë / Gjermania ‘thyen rekordin’, Omicron bëhet i frikshëm
19/01 11:32