Top Channel/ Çmimet rritën koston e jetesës. Shpenzimet e shportës janë shtuar me 5.000 lekë
03/02/2022 19:31

Rritja e çmimeve ka arritur një nga nivelet më të larta në muajin dhjetor. Qytetarët çdo ditë po shpenzojnë më shumë për produktet e tyre të përditshmërisë, apo siç cilësohen produktet e shportës. E para e prekur është buka që ka shkuar nga 80 në 90 lekë, ndërsa janë prekur edhe nënproduket si byreku nga 30 në 40 lekë. Më pas vaji për gatim ka pësuar një rritje gati me 30 lekë,së bashku me orizin sheqerin dhe një parti me 10 kokrra vezë. Nga e gjithë kategoria e ushqimeve rritjen më të lartë e kanë pësuar frutat dhe perimet në nivele të ndjeshme që shkojnë nga 50 – 100 lekë. Gjithashtu mishi ka shkuar deri në 850 lekë/kg nga 750 lekë/kg një vit më parë, gati 100 lekë më shtrenjtë, ndërsa trendin e rritjes e kanë ndjekur edhe produktet e bulmetit me 10 – 50 lekë rritje. Tek grupi i lëndëve djegëse që përdoren për shtëpitë, qytetarët gazin po e paguajnë rreth 40 lekë më shtrenjtë. Ndërkohë, tek transporti është një nga rritjet më të forta, me çmimet e karburanteve të rritura me nga 50 lekë që pas pandemisë. Nëse një familje me një mesatare prej katër personash harxhonte rreth 83 400 lekë në muaj sipas INSTAT në 2020-ën, shpenzimet janë shtuar edhe me minimalisht 5 000 lekë , duke e çuar totalin në 88 000 mijë lekë në muaj. Paga mesatare në Shqipëri është rreth 56 400 lekë, ndërsa nëse një familje ka dy të punësuar, atëherë ata nuk kalojnë 112 400 lekë, duke i lënë atyre shumë pak kursime mënjanë dhe duke e vënë shtresën e mesme të shoqërisë nën një presion të fortë me pandeminë që ende vazhdon. Guvernatori Gent Sejko është shprehur se çmimet e larta do na shoqërojnë gjithë vitin dhe në këto kushte përkeqësohen disa tregues në ekonomi.

Top Channel/ Berisha: Mbrëmë u bëmë shumica numerike? Kur do jetë protesta e radhës?
12/07 22:56
Top Channel/ Alarmante! Temperaturat e larta rindezin zjarret tek fusha e mbetjeve urbane të Vlorës
12/07 22:01
Top Channel/ Të fotografosh Kadarenë! Albumi i Roland Tashos, foto e fundit me kostum popullor
12/07 19:59
Top Channel/ Rikthehet rezonanca manjetike/ Një defekt inxhinjerik pengoi punën për ekzaminimet
12/07 19:49
Top News/ Denoncimi nga Himara- Bregdeti është mbytur nga fekalet, askush nuk ndërhyn
12/07 19:38
Top Channel/ Berisha ankohet në Strasburg! Kërkon lirinë: Drejtësia shqiptare nuk më dëgjoi
12/07 19:34
Top Channel/ Shuhen 4 vatrat e zjarrit në Malin e Gjerë! Zjarrfikës e vullnetarë në luftë me flakët
12/07 19:15
Top Channel/ Digjen mbetjet në Vlorë! Tymi shqetëson pushuesit, zjarrfikësit: E kemi nën kontroll
12/07 19:13
Top Channel/ Olsi Rama në SPAK/ Reagon vëllai i kryeministrit: Dhashë shpjegimet e mia për Xibrakën
12/07 19:12
Top Channel/ Belerit i jepet leje për betimin si eurodeputet, do të shkojë në Strasburg
12/07 19:09
Top Channel/ Të parët në rajon për azil! Eurostat: 213000 shqiptarë morën shtetësinë në BE në 5 vite
12/07 18:36
Top News/ 19 të arrestuar për drogë/ Të akuzuarit shpërndanin lëndë narkotike pranë shkollave
12/07 17:28
Top News/ Olsi Rama paraqitet në SPAK: Dhashë sqarime si person në dijeni për dosjen “Xibraka”
12/07 17:27
Top News/ Të ardhurat arritën në 287 mld lekë/ Në pesë muaj shënuan rritje me 11.2 për qind
12/07 17:07
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Olsi Rama paraqitet sërish në SPAK: Dhashë shpjegimet e mia për “Xibrakën”
12/07 16:45
Top News/ Porn*grafi në ‘TikTok’ me fëmijën/ Prokuroria nis hetimet për dy prindërit në Lushnjë
12/07 15:26
Top Channel/ E dëmtoi tërmeti/ Nis puna për restaurimin e Muzeut Etnografik në Durrës
12/07 15:25
Top News/ Qeveri teknike për zgjedhje / Ilir Meta: Të organizohemi në të gjitha drejtimet
12/07 15:20
Top Channel/ Droga shitje në shkolla/ Tiranë, kapet grupi me 24 shpërndarës, 19 u arrestuan
12/07 15:13