Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01/2022 23:01

Shumica e rasteve të sëmundjes misterioze të diplomatëve, e njohur si "Sindroma e Havanës" nuk janë shkaktuar nga kundërshtarë të huaj, tha sot një zyrtar i CIA-s. Prej vitit 2016, të dërguarit amerikanë në vende të ndryshme të botës kanë raportuar simptoma te çuditshme, çka nxitën supozimet se mund të ishin sulme të panjohura nëpërmjet valëve të radios. Në të paktën 1,000 raste të analizuara nga CIA, shkak i simptomave kishte qenë stresi ose shenjat ishin shfaqur në mënyrë natyrale. Publikimi i konkluzioneve ka zemëruar shumë nga ata që pësuan sindromat, të cilët i quajtën raportimet “jo-bindëse”. CIA tha se ende po studion një numër rastesh të cuditshme, në të cilat nuk është përjashtuar ndërhyrja e fuqive të huaja. Amerikanët e prekur nga Sindroma e Havanës kanë raportuar marrje mendsh, dhembje koke dhe një zhurmë të madhe në veshë. Por grupi i viktimave të prekur nga kato simptoma nuk ishin të kënaqur. "Kjo nuk mund dhe nuk duhet të jetë fjala e fundit për çështjen, sepse nuk është e kuptueshme.

Top Channel/ Çlirohet nga cekësira trageti i bllokuar me 800 pasagjerë në Indonezi
19/05 23:14
Top Channel/ Presidenti i Nikaraguas refuzon Samitin e Amerikave të mbajtur nga SHBA
19/05 23:13
Top Channel/ Distiluesit kërkojnë të shpëtojnë fshatin e izoluar zvicerjan duke prodhuar xhin
19/05 23:12
Top Channel/ Disa rezidentë dalin në rrugët e Shangait pas zbutjes së izolimit brutal
19/05 23:11
Top Channel/ Macron: Konflikti në Ukrainë mund të përfshijë dhe Moldavinë
19/05 22:25
Top Channel/ Krichbaum: Nuk do të bashkëpunojmë me PD-në nëse i kthehet të djeshmes
19/05 22:20
Top News-Fituan shumën rekord në lotari / Çifti britanik bëhet më i pasur se adele në një ditë
19/05 22:14
Top News-Lufta ‘ringjalli’ NATO-n / Agresioni i Putin solli të kundërtën e asaj që mendonte
19/05 19:14
Top Channel/ Biden përmend Kosovën, ndërsa mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO
19/05 18:55
Top News – Ushtari rus i kërkon falje Ukrainës / I pari që gjykohet në Ukrainë për krime lufte
19/05 18:15
Top Channel/ ‘Kërkoj falje’, ushtari rus pendohet për vrasjet në Ukrainë në gjyq
19/05 18:05
Top Channel/ PE votim historik për Shqipërinë: Këshilli i Europës të nisë bisedimet!
19/05 17:55
Top News-Vajza e Putinit ka të dashur Zelenskin!/Katerina, në marrëdhënie me një balerin që quhet…
19/05 17:29
Top News – Po vjen i nxehti përvëlues! / Temperatura deri në 40 gradë në jug të kontinentit
19/05 17:23
Top News – Vesh ‘plehrat’ e tij për një muaj!/Çfarë shpërdorimi…aktivisti amerikan godet në shenjë
19/05 17:05
Top News – Të shpëtojmë malet e Zvicrës…!/ Zgjidhja është xhini…përpjekja e dy vëllezërve
19/05 17:05
Top News – Dëgjuan ndërgjegjen e tyre / Yjet rusë të baletit largohen nga Bolshoi
19/05 17:04
Top News – Vijnë gomat pa ajër! / Testohet në Luksemburg koncepti tërësisht i ri
19/05 17:00
Top News -Tërmet i tmerrshëm, frikë për tsunami/Manjituda 6.7, ‘shkundet’ toka në Zelandë e Australi
19/05 16:06
Top Channel/ SHBA: Integriteti territorial i Kosovës nuk preket, e dijmë ku është kufiri!
19/05 15:50