Top Channel/Çfarë po përgatitet? SHBA ndërton qendrën e trajnimit detar pranë detit të Kinës Jugore!
28/06/2021 11:21

Indonezia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur marrëveshje për ndërtimin e një qendre të re të 3.5 milionë dollarëshe të trajnimit detar në zonën strategjike të Batamit, në ishujt Riau. Ambasadorja amerikane në Indonezi, Sung Kim, u shpreh se qendra do të jetë pjesë e përpjekjeve të të dy vendeve për të shtuar sigurinë në rajon. “Si mik dhe patner i Indonezisë, SHBA mbetet e angazhuar të mbështesë rolin e rëndësishëm të këtij vendi në ruajtjen e paqes rajonale dhe sigurisë, duke luftuar krimet e brendshme dhe ato transnacionale”, ishte komenti i saj. Qendra do të ngrihet në një pikë strategjike takimi të ngushticës Malacca Strait dhe Detit të Kinës Jugore. Bashkëpunimi amerikan me arkipelagun më të madh të botes vjen në mesin e rritjes së tensioneve në detin e Kinës Jugore dhe protestën e hapur të Filipinëve të shqetësuara nga prania e qindra anijeve kineze në ishujt Spratly në muajin maj. Përplasjet mes Ëashingtonit e Pekinit kanë ardhur duke u shtuar e pikë e nxehtë e tyre po bëhet gjithmonë e më shumë Tajvani. Përpara disa kohës, ish-Komandanti i lartë i NATO-s, Gjenerali Wesley Clark u shpreh se situata është e paparashikueshme, ashtu si gjatë Luftës së Ftohtë.. Sot flasim për ballafaqime nga ajri, toka, deti, hapësira dhe mjedisi kibernetik. Është shumë e rrezikshme ”, tha ai.

Top News-Referendumi në Zvicër, qytetarët i thonë ‘po’ martesave homoseksuale
26/09 20:31
Top News-E therën me thikë/ Ndërron jetë 20 vjeçari shqiptar në Zvicër
26/09 20:12
Top News-Vijon të rritet numri i viktimave/ Mbi 680 mijë të vdekur nga Covid në SHBA
26/09 20:11
Top News – Panik në aeroportin e Athinës / Avioni nga Aatlanta bën ulje emergjence
26/09 19:10
Top News – Bombarduesit amerikanë pranë Rusisë / Ndiqen nga avionët rusë, zemërohet Vladimir Putin
26/09 19:08
Top News – Borrell kërkon ulje tensionesh / Të tërhiqen policët e të hiqen barrikadat nga veriu
26/09 19:05
Top News – Mund të zhysin botën në errësirë / Raketat e reja hipersonike të Kinës
26/09 19:03
Top News – 68 vjeç dhe në formë… / Vladimir Putin në gjueti arinjsh…
26/09 19:03
Top Channel/ “Si 11 shtatori!”/ Tmerrohen banorët në Australi, avioni mbi qiellgërvishtëse
26/09 17:24
Top News – 74 vjeç, ‘vejushë e zezë’ / Vriste të dashurit me cianur, u merrte pasurinë
26/09 17:22
Top News – Mbetet i varur në shtyllë / Piloti shpëtohet pas aksidentit me avion
26/09 17:19
Top News – Armët e reja të SAS / Pushka që shpon tanke e rrëzon helikopterë
26/09 17:18
Top News – Emergjencë në hapësirë… / ‘Astronautët-turistë’ në panik…por ishte tualeti
26/09 17:04
Top Channel/ Kina krijon “tmerrin” hipersonik: “Zhyt botën në errësirë me një shpërthim kimik”!
26/09 15:47
Top Channel/ Prag-tragjedie në Athinë, avionit i nxehen frenat- pilotët kërkojnë ndihmë
26/09 15:19
Top Channel/ Gjermania reagon për situatën në Jarinjë e Bërnjak- Kurti “bashkohet” me opozitën!
26/09 15:15
Top News – Më shumë raketa ruse… / Erdogan po sheh mundësinë e blerjeve të tjera
26/09 14:27
Top News – Kush do të pasojë Merkelin… / Zgjedhje në Gjermani, vendoset e ardhmja!
26/09 14:14
Top News – Treni del nga shinat, 3 viktima / Aksident tragjik në Montana, dhjetëra të lënduar
26/09 14:10
Top News – Vullkani mbyll aeroportin / Kanarie, krateri nxjerr tym të zi dhe hi…
26/09 14:07