Top Channel/ Bujqësia, 146 milionë €/Programi IPARD III do financojë fermerët, bashkitë dhe shoqatat
01/10/2022 20:03

Bujqësia shqiptare po përgatitet për programin IPARD III, 146 mln euro është fondi që ka përcaktuar Bashkimi Eurpian dhe buxheti i shtetit kësaj here për bujqësinë. Përveç fondit të shtuar, në programin IPARD III gjithashtu do të ketë ndryshime edhe në strukturë, pasi numri i masave do të shkojë në 9. Deri më tani 94 mln euro të programit IPARD II, kanë shkuar në 4 masa konkretisht në: investimet në asetet fizike të fermës, investimet në asetet fizike për përpunimin dhe tregtimin e produkteve bujqësore dhe të peshkimit, investimet në Infrastrukturën Publike Rurale si dhe te diversifikimi i fermave. “Buxhet ky 54% më i lartë se programi IPARD II. Në IPARD III masat e shtuara fillojnë me qasjen lider, ku është masa më interesante që lidhet me financimin që jep programi me financim 100% grupeve lokale të veprimit që zhvillojnë një strategji për zhvillimin e një fshati apo të një njësia administrative. Masa tjetër e re është masa agro-mjedisore dhe prodhimi organik. Masë tjetër shtesë kemi masën e pyjeve për mbrojtjen, krijimin dhe ristrukturimin e pyjeve. Kemi masën për i infrastrukturën rurale ku aplikantët do të jenë bashkitë dhe njësite administrative që aplikohen me projekte për infrastrukturën. Masa e shërbimeve këshillimore qe lidhet me rritjen e kapaciteteve dhe financim për forcuar kapacitet e shërbimeve publike. Pra të këshillojnë nga përdorimi i teknologjive bujqësore tek tek hartimi i projekteve të financimit.”- shprehet drejtorja e AZHBR, Eranda Selmanaj. Nga financimi IPARD III, përveç fermerëve dhe agro-përpunuesve do të financohen edhe bashkitë, OJF dhe njësitë administrative që kanë një strategji se si të zhvillojnë bujqësinë shqiptare me qëllimin e vetëm, që fshatrat të mos braktisen.

Top News- Dhëndri plagos vjehrrin dhe kunatin/ Konflikti i çastit degradoi në përdorimin e thikës
04/12 23:02
Top News- Dhëndrri qëllon me thikë vjehrrin dhe kunatin/ Djali në gjendje të rëndë
04/12 22:34
Top Channel/ Sherr me thika në Vlorë, dhëndri plagos kunatin dhe vjehrrin
04/12 22:22
Top News- Hakerat iranianë ‘sulmojnë’ qeverinë!/ Publikojnë listën e zgjedhësve shqptarë
04/12 20:28
Top Channel/ Mësuesit, jo si infermierët! Ekspertët e arsimit: Duhen marrë masa për t’i mbajtur
04/12 19:46
Top Channel/ Duhen mbi 2 mijë mësues! Mungesat më të mëdha në Tiranë, Durrës, Dibër e Kukës
04/12 19:36
Top Channel/ “Magjia” e festave! Sheshi “Skënderbej”, kryeqendra e dhjetorit festiv
04/12 15:33
Top Channel/ Parregullsitë e primareve, procese pa garë në PD dhe tërheqje kandidatësh
04/12 15:27
Top Channel /Ankesat për parregullsi /Në primare votojnë anëtarë dhe simpatizantë
04/12 15:19
Top Channel/ Qendrat shëndetësore në Stëblevë pa mjekë! Për urgjenca ka vetëm infermierë
04/12 15:01
Top News – Samiti i 6 dhjetorit në Tiran / Rama- Siguria nuk negociohet. Duan të njollosin vendin
04/12 14:58
Top Channel /Bërxulla në protestë më 6 dhjetor/ Banorët do të mblidhen kundër Ministrisë dhe Gener 2
04/12 14:57
Top News – Dorëheqja e kandidatëve nga primaret/Berisha- Tregues se në PD ekziston liria e shprehjes
04/12 14:42
Top News- Rama paralajmëron Aleksandër Vuçiç/‘Katastrofë për Serbinë nëse nuk vjen në Tiranë’!
04/12 14:23
Top News – Protesta e thirrur në bulevard/Berisha shpërfill perimetrin: Mos gaboni të na ndaloni!
04/12 14:13
Top News – Rritja e çmimit të energjisë/ Rama- Nuk ka vendim për dhjetorin, e vendos ministria
04/12 14:12
Top News – Transportonte emigrantë të paligjshëm / Kapet në tentativë adoleshenti në Qafë Botë
04/12 13:55
Top News – Akuza për manipulime dhe njëanshmëri/ 7 kandidatë tërhiqen nga gara për primaret në PD
04/12 13:05
Top Channel/ Boshatisja e klasave, shkolla në fshatin Kullaj u kthe në hambar, e mbyllur që në 2019
04/12 12:34
Top Channel/ Protesta e banorëve të Bërxullës, vazhdojnë qëndresën kundër Ministrisë dhe Gener 2
04/12 12:24