Top Channel/ “Brryl Gjermanisë”? Macron: Do propozojmë me Britaninë një zonë të sigurtë në Kabul!
29/08/2021 15:27

Franca dhe Britania do të dorëzojnë një rezolutë gjatë mbledhjes urgjente të Kombeve të Bashkuara në fillim të javës duke propozuar krijimin e një zone të sigurt në Kabul, me qëllimin të mbrohen njerëzit që po tentojnë të largohen nga Afganistani. Njoftimin e bëri presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili sqaroi se “draft-rezoluta ka për qëllim krijimine një zone e cila të jetë nën kontrollin e OKB-së dhe të lejojë vazhdimin e operacioneve humanitare”. Gjatë vizitës së tij në Mosul të Irakut, Macron kishte deklaruar se shpreson që një propozim i tillë të përkrahet. “Nuk shoh se kush mund ta kundërshtojë vazhdimin e sigurt të operacioneve humanitare”, tha shefi i Elizesë për gazetarët. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka kërkuar një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit për të diskutuar krizën në Afganistan. Macron u shpreh një ditë më parë se Franca do të zhvillojë diskutime me talibanët lidhur me situatën humanitare në vend dhe për mundësinë e evakuimit të më shumë njerëzve. Forcat amerikane, që ruajnë aeroportin e Kabulit, kanë filluar tërheqjen dhe duhet ta mbyllin tërheqjen e tyre në 31 gusht.

Top Channel/ 14 viktima nga zjarret. Shkrumbohen mijëra hektar me pyje në Kazakistan
10/06 21:23
Top News – E konfirmon Zelensky/ Kievi ka filluar kundërsulmin ndaj ushtrisë ruse
10/06 19:21
Top Channel/ Kryeministri kanadez viziton Kievin, fajëson Rusinë për digën e hidrocentralit
10/06 19:12
Top channel/ Rezultatet e provimeve te maturës. Anglishtja, 96% morën nota kaluese
10/06 18:52
Top News – Tri synimet e Ukrainës!/ Çfarë kërkon Kievi përmes kundërsulmeve
10/06 17:05
Top News – Scholz telefonon Putin mes luftimeve/ Çfarë do i kërkojë kancelari gjerman Rusisë
10/06 15:49
Top Channel/ Greqia drejt zgjedhjeve! Dy kundërshtarët përplasen për pagat, papunësinë, inflacionin
10/06 15:27
Top Channel/ Forcat italiane shpëtojnë anijen turke nga piratët, momente dramatike në det!
10/06 15:02
Top Channel/ Vucicit “po i lëkunden këmbët? Protestat në Serbi, NYT: “Asnjëherë kaq i humbur!
10/06 14:56
Top Channel/ BE për Asociacionin: “ Çdo ndihmesë është e mirëpritur! Reagon Vucic!
10/06 14:05
Top News – Trudeau nis vizitën sekrete në Ukrainë, takim me presidentin Zelensky
10/06 14:04
Top News – Anija turke sulmohet në Napoli/ Forcat italiane marrin kontrollin pas rrëmbimit
10/06 13:21
Top Channel/ Gjenerali amerikan: Po afron “stuhia” në veri të Kosoves, jemi të shqetësuar!
10/06 12:46
Top Channel/ 4 fëmijët gjenden gjallë 40 ditë pas rënies së avionit: “Një mrekulli”!
10/06 12:45
Top News – Shpërthim në një fabrikë raketash në Ankara, humbin jetën 5 persona
10/06 12:30
Top Channel/ 5 të vdekur në Turqi, shpërthim në një fabrikë municionesh!
10/06 12:23
Top News – Ukraina përditëson bilancin, sa trupa ka humbur Rusia në luftë
10/06 12:17
Top Channel/ Alarm për bomba në Malin e Zi, frikë mes heshtjes parazgjedhore!
10/06 11:58
Top Channel/ Trump, akuza të reja: “Vodhi” sekrete bërthamore, i mbante në banjë!
10/06 11:57
Top News – U zhdukën pas rrëzimit të avionit/ 4 fëmijët gjenden në mes të xhunglës
10/06 11:03