Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05/2021 15:26

“Është një mrekulli që jemi gjallë, na qëlluan papritur, kabina është plot me shenja plumbash”, rrëfeu ne nje lidhje telefonike Giuseppe Giacalone, kapiteni i njërës prej tre peshkarexhave italiane, të cilat u sulmuan papritur nga rojet bregdetare të Libisë. Gjithcka sipas tij, ndodhi pa asnjë paralajmërim. “ Po lundronim drejt veri-lindjes kur na u afrua një anije e rojes bregdetare libjane dhe hapi zjarr. Godisnin në lartësinë e njeriut për të na detyruar që të ndalonim”, shpjegoi ai. “ Ishte një ferr i vërtetë. Unë mbeta i plagosur në krah dhe në kokë, sepse xhamat e kabinës shpërthyen nga plumbat e më goditën”, tregon Giacalone. Tjetër variant japin libjanët te cilet thone se kanë qëlluar vetëm në ajër për paralajmërim, pretendim ky që hidhet poshtë me forcë nga peshkatarët italianë. Aliseo, anija që u shënjestrua kryesisht, tashmë është larguar nga brigjet e Libisë dhe ndodhet ne ujra ndërkombëtare. Më herët, edhe peshkarexha italiane «Michele Giacalone», u qëllua me mitraloz nga një tjetër anije e rojeve bregdetare libjane, dhe në atë rast, sekuestrimin e mjetit e kishte shpëtuar vetëm ndërhyrja e fregatës italiane, la Alpino.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13