Top Channel/ “Bota serbe” nervozon rajonin”:“Duan të jetë Vuçiç lideri i të gjithëve”!
21/10/2021 16:00

“Bota serbe” u përmend si koncept për herë të parë në shtator të vitit 2020 dhe që nga ajo kohë në Ballkanin Perëndimor ka pasur paralajmërime se ajo frazë rikujton aspiratat e politikës zyrtare serbe që pati rol kyç në shpërbërjen e përgjakshme të ish-Jugosllavisë në fillim të viteve 1990, thotë REL. Në anën tjetër, nga Beogradi thonë se elita politike që udhëheq me vendin nga viti 2012 nuk ka aspirata territoriale ndaj fqinjëve, por vetëm tregon kujdes ndaj qytetarëve me kombësi serbe në shtetet që kanë dalë nga rënia e Jugosllavisë. Toby Vogel, ekspert në Këshillin e Politikave të Demokratizimit mendon se ky në fakt është “një vazhdim i projektit të ‘Serbisë së madhe’ të Sllobodan Milloshevicit, por që mbase tani bëhet me mjete paqësore dhe artikulim të vizionit të presidentit Aleksandar Vuçic, si lider i të gjithë serbëve”. “ Ideja kryesore që teksa 'Serbia e madhe' mbetet një ëndërr, “Bota serbe” mund ta zëvëndësojë atë, ose serbët duhet të presin një ose dy dekada derisa të mund të jetojnë në një shtet të vetëm, por që gjithmonë do ta mbajnë të bashkuar 'shpirtin' serb. Duke pasur parasysh atë që ndodhi në vitet 1990, është e qartë se kjo gjithmonë do t'i bëjë fqinjët e Serbisë jashtëzakonisht nervozë, dhe për këtë kanë arsye, sepse ajo është një ide destabilizuese"”, shprehet Vogel. Muajin e kaluar, presidenti kroat Zoran Millanovic deklaroi se është detyrë e tij që t’u tregojë partnerëve perëndimor kërcënimet nga ideja e “Botës serbe”. Ai këto komente i bëri gjatë takimit në Zagreb me presidentin e Malit të Zi, Millo Gjukanovic i cili tha se ky koncept është eufemizëm për politikën e 'Serbisë së madhe” dhe se është detyra e tij ta tregojë këtë në forumet ndërkombëtare

Top Channel/SHBA “tradhëtohet” nga aleati: telefonët e DASH hakerohen nga pajisja izraelite
04/12 11:42
Top News- Mediet amerikane japin alarmin, 175 mijë trupa ruse mund të pushtojnë Ukrainën
04/12 11:34
Top News- Covid 19 infektojnë edhe kafshët, rezultojnë pozitivë 2 hipopoptamë
04/12 11:30
Top Chanel/OBSH: Omicron në 38 vende, asnjë i vdekur, Basseti- koronavirusi po dobësohet!
04/12 11:26
Top Channel/ Shkon me krah silikoni që të bëjë vaksinën, kapet mat dentisti!
04/12 11:20
Top Channel/” Sulm me 100 bataljone e 175 mijë trupa”; agjentët e SHBA zbulojnë detajet e planit rus
04/12 10:46
Top Channel/Bie vala e Covid në Kosovë, si e shpjegon gazeta austriake Kurier!
04/12 10:44
Top Channel/ Alec Baldwin thotë se ‘nuk ndjehet fajtor’ për vrasjen e kinematografes në sheshxhirim
03/12 21:43
Top Channel/ Orkat ngarkohen në kamionë për çmontimin e impjantit të kontestuar të detarëve
03/12 21:43
Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12 21:42
Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12 21:41
Top News- Tensionet arrijnë kulmin / Biden paralajmëron Putin të mos pushtojë Ukrainën
03/12 20:18
Top Channel/ SHBA, Omikron zbulohet në 5 shtete, një pjesë e mirë kanë qenë persona të vaksinuar
03/12 20:02
Top News- Radhë për bukë në Turqi/Qytetarët në panik, shkëmbejnë kursimet me flori
03/12 19:26
Top News- Pa viza apo lejëqendrim…! / Vendi evropian ku mund të emigrojnë të gjithë
03/12 19:18
Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12 19:08
Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12 19:07
Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12 19:04
Top News- Misteri, nga erdhi Omicron…!/Origjina e variantit më të rrezikshëm të Covid
03/12 18:30
Top News- Mister në Spanjë/Qindra zogj të ngordhur bien nga qielli
03/12 18:12