Top Channel/ Bilanc i rëndë i viktimave në Indi, vijojnë kërkimet për të zhdukurit
03/06/2023 21:21

Bilanci vijon të mbetet tragjik për përplasjen e shumëfishtë të trenave në në shtetin lindor të Indisë, Odisha, ku humbën jetën të paktën 288 persona dhe u plagosën 803 të tjerë, ndërsa kërkimet vijojnë ende për të zhdukur. Menjëherë pas njoftimit qindra ambulanca e mjekë u dërguan në vendin e ngjarjes, ku një tren pasagjerësh mendohet se ka dalë nga shinat para se të goditej nga një tjetër në shinat ngjitur. Ky është aksidenti më i rëndë i trenit në Indi këtë shekull, ndërsa yrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej. Si pasojë e ngjarjes së rëndë India ka shpallur ditë zie, në nder të viktimave të aksidentit. Zyrtarët indianë thanë se një tren mallrash, i cili ishte i palëvizshëm në vend, gjithashtu u përfshi në incident, por nuk dhanë detaje të mëtejshme. Disa pasagjerë të mbijetuar u panë duke nxituar për të ndihmuar në shpëtimin e të bllokuarve në rrënojat. Kompanitë lokale të autobusëve po ndihmonin gjithashtu në transportin e pasagjerëve të plagosur. Ministri i hekurudhave Ashëini Vaishnaw njoftoi më herët kompensimin prej rreth 12,000 dollarë për familjet e viktimave, 2,400 dollarë për ata që kishin pësuar lëndime "të rënda" dhe 600 dollarë për njerëzit me lëndime "të lehta". Opozita kritikoi qeverinë dhe bëri thirrje që Vaishnaw të jepte dorëheqjen. India ka një nga rrjetet më të mëdha të trenave në botë dhe aksidentet janë të zakonshme, pavarësisht se qeveritë e njëpasnjëshme investojnë qindra miliona dollarë për të përmirësuar infrastrukturën. Fatkeqësia më e rëndë e trenit në Indi ishte në vitin 1981, kur një tren i mbipopulluar pasagjerësh u hodh nga binarët dhe u hodh në një lumë gjatë një cikloni në shtetin Bihar, duke vrarë të paktën 800 njerëz. pamjet: AFP

Top Channel/ Europa, këmbana alarmi: Në 2 vjet, akullnajat zvicerane kanë humbur 10% të masës!
28/09 15:09
Top News- Nga Zelenski e Trump, te Erdogan e Rama/Jeta para politikës, ja çfarë punësh bënin liderët
28/09 13:46
Top News – Nagorni Karabaku përgjysmohet / Më shumë se gjysma e popullsisë, ‘eksod’ në Armeni
28/09 13:39
Top News – Rusët ‘sfidojnë’ Putinin / Në radhë për të parë ‘Barbie’, pavarësisht sanksioneve
28/09 13:39
Top News – Një vend i NATO-s me lider pro rus…Perëndimi në alarm, çfarë po ndodh në Sllovaki?
28/09 13:38
Top Channel/ Azili, BE ashpërson rregullat: Gjermania nuk reagon!
28/09 12:00
Top Channel/ Koreja e Veriut përgatitet për luftë: Zgjerimi i forcës atomike, bëhet ligj!
28/09 11:53
Top Channel/ Rusia po prodhon armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë!
28/09 11:52
Top News – Një nëndetëse ‘Made in Taiwan’ / Kundër Kinës, ishulli përgatitet për luftë
28/09 11:18
Top News – Vijnë robotët me ‘personalitet’ / META prezanton risinë: Imitojnë të folurën e njeriut
28/09 11:17
Top News – Më shumë bomba bërthamore me ligj / Koreja e Veriut ‘sanksionon’ zgjerimin e kapaciteteve
28/09 11:15
Top News – Republikanët sërish në debat / Fituesi është Trump…edhe pse mungonte
28/09 10:40
Top News – Kaloi ilegalisht kufirin, Koreja e Veriut deporton ushtarin amerikan
27/09 19:57
Top News – ‘Homoseksualizmi, jo arsye për të marrë azil’, Braverman Kritika për konventën e OKB
27/09 19:00
Top News – Rrit çmimet, mbyt konkurrencën / Autoritetet amerikane padisin Amazon
27/09 18:58
Top Channel/ Protestë në Vatikan: Zero tolerance për çdo klerik të përfshirë në abuzime seksuale
27/09 18:49
Top Channel/ Shpërthen zjarri në dasmë, 100 të vdekur në Irak: Shkaku, fishekzjarret!
27/09 17:52
Top News – VIDEO/ Momenti kur tre astronautë ulën në tokë, 6 muaj me vonesë
27/09 17:36
Top News – Luftë emigrimit të paligjshëm, Gjermania shton kontrollet në kufi me Poloninë dhe Çekinë
27/09 17:03
Top News – Përhapte ideologjinë naziste te të rinjtë, Gjermania ndalon sektin ekstremist
27/09 16:41