Top Channel/ Biden përpara sprovës, armiqtë e Amerikës “bëhen bashkë”
14/04/2021 11:25

Bota duket një vend më I rrezikshëm dhe kompleks nga sa ishte tre muaj më parë dhe kjo thotë CNN, I detyrohet pjesërisht faktit që rivalët e Amerikës po e vënë në sprovë komandantin e ri të saj, Joe Biden. Shtetet e Bashkuara po tërhiqen në konfrontime fuqish të mëdha nga Kina e Rusia; pas goditjes së njërit prej impaineteve të tij bërthamor, një sulm ky I atribuar gjerësisht Izraelit, Irani planifikon të pasurojë uranium në nivele më të larta se kurrë më pare; Koreja e Veriut I është kthyer testimit të raketave balistike ndërsa plani I Bidenit për t'i dhënë fund "një herë e përgjithmonë luftës “ në Afganistan brenda shtatorit të këtij viti, I ka shtyrë kritikët të paralajmërojnë se talebanët mund të shkatërrojnë qeverinë e dobët vendase, aleate të SHBA-së. limitet e fuqisë së presidentit I nxorri në pah edhe grushti I dhunshëm I shtetit në Mianmar, të cilin, sanksionet dhe dënimet e SHBA-së, nuk bënë dot asgjë për ta penguar. Krizat në rritje do të dominojnë dy ditë seancash dëgjimore në Kongresin amerikan, ku do të përfshihen dhe dëshmi të krerëve të agjensive të inteligjencës. Presidenti amerikan e ka bërë të qartë se prioriteti I tij kryesor në këto momente është mposhtja e virusit, ripërtëritja e ekonomisë amerikane dhe farkëtimi I një politike të jashtme të fokusuar tek nevojat e punonjësve të thjeshtë. Megjithatë, sipas ekspertëve, zhvillimet e fundit tregojnë se Biden nuk do të ketë dot luksin të përqëndrohet shumë tek sfidat e brendshme, kur edhe ato të jashtmet po shtohen, e nuk është cudi që edhe grumbullimi I trupave ruse në Ukrainë apo provokimet kineze me mbrojtjen e Tajvanit të jenëi disa shenja se kundërshtarët po e bënë në provë presidentin e ri amerikan.

Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55
Top News – Raketa në drejtim të Jeruzalemit/ Militantët e Hamasit: Do e bëjmë sërish
10/05 22:54
Top News – Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut/ Borrel: Nuk do veçohen nga procesi i anëtarësimit
10/05 22:53
Top Channel/ Përleshjet të ashpra të palestinezëve me forcat e sigurisë në Jeruzalem – Pa koment
10/05 21:16
Top Channel/ Imazhe të shkatërrimi në xhaminë e Al-Aqsa pas përleshjeve – Pa koment
10/05 21:15
Top Channel/ Turistët rikthehen drejt Romës pas zbutjes së masave kufizuese të virusit – Pa koment
10/05 21:15
Top Channel/ Izraeliti sulmon me makinë protestuesit palestinezë pas goditjeve me gurë – Pa koment
10/05 21:14
Top Channel/ Koloni hebre sulmon me makinë protestuesit palestinezë në Jeruzalem – Pa koment
10/05 21:14
Top Channel/ Forcat izraelite shpërndajnë me dhunë muslimanët pranë portës së Luanit në Jeruzalem
10/05 21:13
Top Channel/ Bavaria rihap ‘tarracat e birrës’ në liqenin Starnberg pas zbutjes së kufizimeve
10/05 21:12
Top News – Në ePrix të Formula E/ Princat e vegjël të Monakos ‘rrëmbejnë’ skenën
10/05 19:11
Top News – Talebanët shpallin armëpushim/ Nuk ka sulme në Afganistan për festën e bajramit
10/05 18:52
Top News – Luftë civile në Francë…. Vjen letra e dytë paralajmëruese me 75 mijë firma
10/05 18:47
Top News – Një leopard në arrati/ Operacion i madh kërkimi, banorët në panik
10/05 18:30
Top News – Ura e xhamtë kthehet në kurth/ Turisti kinez mbetet i varur në 100 metra lartësi
10/05 18:19
Top News – ‘Mallkimi’ i smartfonëve/ Antropologët-janë kthyer në vendin ku ne jetojmë
10/05 18:11
Top News – Pasaporta e Gjelbër/ BE, fillon testimi në 18 vende anëtare
10/05 18:11
Top News – Ditëlindja kthehet në tragjedi/ SHBA, shtatë të vrarë me armë zjarri
10/05 14:41
Top News – E pazakontë në Zelandën e Re/ Sulm me thikë në vendin e paqtë, katër të plagosur
10/05 14:41